Bir Sorun: Yurtdışından Mahrem Görüntü Şantajı

Yurtdışından Şantaj Suçu

Yurtdışından şantaj suçu veya yurtdışı şantajı, Türkiye dışındaki kişilerin şantaj suçunu işlemesi durumudur. Yani yabancı bir ülkedeki fail, bu suçu Türkiye’de mağdura karşı işliyor. Yabancı ülkeden şantaj suçu genellikle internet üzerinden veya görüntülü görüşme kaydı yoluyla işlenmektedir. Şantaj suç türlerinin en yaygın versiyonlarından biri, yurt dışında bir kişi veya kişiler tarafından veya aracılığıyla işlenen video şantaj suçudur. Son yıllarda internet ve akıllı telefon kullanımının artmasıyla birlikte siber suçlarda ciddi bir artış yaşandı. İnsanların birçok uygulama aracılığıyla fiziksel olarak bir araya gelmeden görüntülü sohbet yoluyla iletişim kurabilmeleri, bu siber şantaj suçunun dünyanın farklı yerlerindeki kişiler tarafından işlenmesini mümkün kılmıştır. Bu tür suçlarda bir kadının fotoğraf ve videoları kullanılarak mağdur kandırılmaktadır. Böylece sahte bir imajın tuzağına düşen mağdur, şantajcının Western Union veya UPT veya RIA üzerinden para talepleriyle karşılaşır.

Yurtdışından Mahrem Görüntü Şantajı

Yabancı ülkeler üzerinden yapılan bu şantaj, birinin cehaletinden ve utanç duygusundan yararlanarak birinden zorla para veya başka şeyler alma uygulamasıdır. Şantaj yüzyıllardır var olmuştur. Birçok ülke şantajı suç sayıyor, ancak çoğu hukuk sistemi şantajı kurban tarafından ele alınması gereken özel bir mesele olarak görüyor. Ancak bu şekilde işlenen bir şantaj suçu, internet üzerinden özel görüntü şantajı tuzağına düşen kişilerin müstehcen görüntülerini kaydetmek suretiyle işlenmektedir. Bir kurbanı görüntülü sohbete davet etmeyi ve sonunda onu soyunmaya ikna etmeyi içeren karmaşık bir İnternet şantaj suçudur. Böylece özel görüntüleri ve videoları kaydedilen mağdurdan sürekli para istenerek şantaj yapılıyor. Skype şantajı olarak bilinen bu suç türü, görüntülü sohbet hizmeti veren diğer platformlarda da sıklıkla görülüyor. Hatta fotoğraf ve görüntülü şantaj suçlarında en yaygın yöntem Skype şantajıdır. Whatsapp ve Telegram’daki şantaj suçunda olduğu gibi bu uygulama üzerinden aileye özel görüntüleri gönderme veya yayma tehdidi bulunmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yurt dışında şantaj suçu işleyenler Facebook, Instagram, Skype, Whatsapp, Messenger gibi sosyal medya platformlarında soyunan bir kadının videosunu mağdura izletiyorlar. Ve bu cinsel içerikli görüntülü sohbet; Mağdur aynı görüntüleri vermeye başlayınca mağdurun haberi olmadan kayıt altına alınıyor. Bu esnada mağdurun arkadaş listesi kopyalanmakta ve talep edilen paranın ödenmemesi durumunda görüntülerin bu listedeki kişilere gönderileceği tehdidi yapılmaktadır.

Yurtdışından Yapılan Şantajın Artış Nedeni

Türk Ceza Kanunu’nun 107. maddesi şantaj suçunu düzenlemektedir. Yasaya göre, hakkı olan veya yükümlü olduğu bir şeyi yapacağından veya yapmayacağından bahisle, bir kimseyi kanuna aykırı veya yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya veya yapmamaya ya da haksız çıkar sağlamaya zorlayan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Ayrıca bir yabancı, 13 üncü maddede yazılı suçlar dışında, Türk kanunlarına göre aşağı sınırı en az bir yıl hapis cezasını gerektiren bir suçu yabancı ülkede Türkiye’nin zararına işlediği ve kendisi Türkiye’de bulunduğu takdirde, Türk kanunlarına göre cezalandırılır. Yargılama yapılması Adalet Bakanının istemine bağlıdır. Ancak mağdurların savcılık yoluyla yaptıkları suç duyurularına Bulgaristan şantajındaki gibi takipsizlik kararı verilmektedir.

Yurtdışından Çevrimiçi Şantaj

Şantaj birden fazla fiil ile işlenebilen bir suçtur. Özellikle günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet ortamında şantaj suçları daha da artmıştır. Şantaj suçları Skype, Facebook, Instagram, WhatsApp, Snapchat gibi sosyal medya üzerinden işlenebilir. Videolar, mesaj kayıtları, ses kayıtları gibi birçok belge şantaj aracı olarak kullanılmaktadır. Şantaj suçları çevrimiçi sosyal medya sitelerinde ve internet sitelerinde işlenebilir. Ayrıca telefon görüşmeleri üzerinden şantaj suçları da işlenmektedir.

Bu tür görüntülü görüşme kaydı ile işlenen suçlar ağırlıklı olarak yurt dışından şantaj şeklinde işlenmektedir. Ayrıca, mağdurun yabancı bir ülkeye para göndermesi, şantajcının mutlaka yabancı bir ülkede olduğu anlamına gelmediğini de belirtmek gerekir. Şantajcı ile şantaj parasını alan kişiler genellikle aynı kişiler değildir. Bu suçu işleyen şantajcılara komisyon toplamalarında yardımcı olan ve bazen yurt dışında hatta Türkiye’de alıcılarla işbirliği yapan kişiler olabilir.

Şantaj mağdurlarına hukuki destek sağlayan büromuz, özel görüntülerin internet ortamında yayılmasını önlemek ve sızmalarını ortadan kaldırmak için hukuki hizmetler de vermektedir. Hukuk büromuz , web’deki hassas ve özel içeriği tespit etmek için zamanında web’i tarayan kapsamlı 7/24 risk izleme sunmaktadır. Özel görüntülerin nerede yayınlandığını bulmak için kullandığımız diğer bir yöntem özel yazılımla ters görüntü arama/analiz yapmaktır. Bu sayede kurbanın adını kullanmadan yayınlananları tespit etmek mümkündür. İşbu hizmeti sunarak çözüm ortaklarımız ve diğer yetkin kişilerle ekip halinde çalışarak kesin çözüm üretme odaklı hareket etmekteyiz.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 535 376 06 45
Mail: nasuhbugrakaradag@gmail.com

Gizlilik

Avukatlık mesleğinin en önemli etik ilkelerinden biri gizlilik olup, hukuk büromuz; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile belirlenen gizlilik ve sır saklama ilkesini büyük bir özen ve hassasiyet göstererek uygulamaktadır. Bununla beraber ofisimiz, müvekkillere ait bilgi, belge ve verileri sır tutma yükümlülüğü ve veri sorumluluğu kapsamında gizli tutmakta, üçüncü kişilerle ve kurumlarla hiçbir durumda ve hiçbir şekilde paylaşmamaktadır. Bu bağlamda ofisimiz, dava dosyaları ile ilgili sır saklama yükümlülüğüne uyulacağını yazılı olarak da ilke edinmiştir.

12 thoughts on “Bir Sorun: Yurtdışından Mahrem Görüntü Şantajı”

  1. Merhabalar, snapchat üzerinden yabancı uyruklu bir şahıs bazı yüzümün olduğu fotoğrafları ve üzerinde Instagram takipçilerimin bulunduğu fotoğraflar ile bana ait olmayan bir cinsel içerikli fotoğrafı kullanarak takipçilerime yaymakla tehdit ediyor. Henüz reşit değilim ve bu yüzden ne yapacağımı da bilemiyorum.

    1. Sevgili Kaan, senin mahrem görüntülerin ”çocuk cinsel istismar materyali” niteliğinde olduğu için snapchat’e durumu ve yaşını bildirmen yeterli olur. Eğer sorun devam ederse ailenle konuşmalısın, ardından ailenden biri benimle iletişime geçebilir.

    2. Yabancı uyruklu biri santaj yapıyor 2 defa para gönderdim son bir defa daha istiyor bir kaç gün sonra gönderebileceğim söyledim zor bela kabul etti lütfen yardım edin bu durumdan kurtulmak istiyorum sosyal medya takipçilerim ile beni tehdit ediyor

  2. Merhaba WhatsApp üzerinden yabancı uyruklu bir numara benden cinsel içerikli fotoğraf karşılığında onun da atacağını söyledi bende kendi isteğimle gönderdim göndermez olaydım fotoğrafları rastgele insanlarla ve çevremdeki insanlarla paylaşmak ile tehdit etti beni para göndermezsem çevremdeki insanlara göndereceğini söyledi ve gerçekten hesaplarını gönderdi. Ona bir miktar para gönderdim ve sürekli olarak haraç keseceğini söyledi. Gercekten aşırı derecede pişmanım ne yapacağımı bilmiyorum. Reşit değilim en kötüsü de bu lütfen yardım edin. Ne yapacağımı bilmiyorum.

  3. İnternet üzerinden kurduğum bi arkadaşlık ve yakınlaşma nedeniyle özel görüntülerimi gönderdim ancak kısa bi süre sonra tehdit ve şantaj başladı. Şantaj yapan kişi yurtdışında yaşıyor ancak Türkiye de olan bi hesaba para yolladım iki defa artık istemeyeceğini ve benden uzak duracağını söyledi ama ben korkuyorum tekrar edeceğini düşünüyorum lütfen yardımcı olun aileme bulaşmadan çözmem gerekiyor lütfen

  4. Benimde aynı olay bugün başıma geldi kik die bir uygulama üzerinden benden karşılıklı foto istedi gönderdim ve sonra numaramı istedi verdim gönderilen açık resimle yüzümün resimlerini birleştirip üzerine telefon numaramı yazmış ve beni bununla tehdit ediyor bir miktar para istedi ama param yok dedim bana ifbvandet diye bir insta sitesine gönderim yapacağım dedi ne yapmam gerekiyor korkuyorum. Bir kaç arkadaşıma sordum sizin sayenizde bir kaç gün içinde kurtulmuşlar. Size güveniyorum lütfen en kısa zamanda bana dönüş yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir