Şantaja Uğrayan Ne Yapmalı?

Şantaja Uğrayan Ne Yapmalı?

Bu yazıyı okuyorsanız aklınızda muhtemelen  tek bir soru vardır ”şantaja uğruyorum ne yapmalıyım” inanın birçok kişiye şantaj yapılıyor ama bu konuda haklarını bilmedikleri için hiçbir şey yapmıyorlar.

Şantaj, bir kişinin başka bir kişiye baskı yaparak, onu istemediği bir şeyi yapmaya zorlamasıdır. Şantaj, genellikle kişinin itibarını, özel hayatını veya maddi durumunu tehdit ederek yapılır. Şantaj, hem yasal hem de ahlaki olarak suçtur ve ciddi sonuçlara yol açabilir. Şantaja uğrayan kişiler, ne yapacaklarını bilemeyebilir, korku, utanç, suçluluk gibi duygular yaşayabilir ve psikolojik olarak zarar görebilir. Bu yazıda, şantaja uğrayan kişilerin nasıl davranması gerektiği, şantajı önlemek için alınabilecek tedbirler ve şantajla mücadele etmek için başvurulabilecek yollar anlatılacaktır.

Şantaja Uğrayan Kişi Nasıl Davranmalı?

Şantaja uğrayan kişi, öncelikle sakin olmaya çalışmalı ve paniğe kapılmamalıdır. Şantajcının istediği şeyi yapmak yerine, durumu değerlendirmeli ve çözüm aramalıdır. Şantaja uğrayan kişi, şunları yapabilir:

– Şantajcının kimliğini, iletişim bilgilerini, istediği şeyi ve tehdit ettiği konuyu not almalı ve kanıt olarak saklamalıdır.
– Şantajcının istediği şeyi yapmamakta kararlı olmalı ve onunla pazarlık etmemeli veya tartışmamalıdır. Şantajcının istediği şeyi yapmak, onu daha fazla isteklerde bulunmaya teşvik edebilir.
– Şantajcının tehdit ettiği konuyu gizlemeye çalışmamalı ve güvendiği birine anlatmalıdır. Bu şekilde hem destek alabilir hem de şantajcının gücünü azaltabilir.
– Şantajcının tehdit ettiği konu ile ilgili yasal haklarını araştırmalı ve avukat veya hukuk danışmanından yardım almalıdır. Şantaj suçtur ve şikayet edilebilir.
– Şantajcının tehdit ettiği konu ile ilgili psikolojik destek almalı ve kendisini suçlamamalıdır. Şantaj, mağdurun iradesine karşı yapılan bir saldırıdır ve mağdurun suçu değildir.

Şantaj bir suçtur ve Türk Ceza Kanunu’nun 107/1 ve 107/2 maddelerinde açıkça tanımlanmıştır.

Bu maddelere göre, bir kişiyi yasal olarak sorumlu olmadığı bir şeyi yapmaya veya yapmamaya veya yetkilendirildiği veya sorumlu olduğu bir şeyi yapıp yapmayacağını belirleyerek haksız bir avantaj elde etmeye zorlamak;

Kişinin haysiyetini ve onurunu zedeleyecek şekilde, kendisinin veya bir başkasının yararına olacak şekilde bir tehdidin açıklanması veya düşürülmesi şantaj suçu olarak kabul edilir.

Örneğin son zamanlarda yaşanan olaylara dayanarak, bir erkeğin üzerinde bir kadının uygunsuz resimleri bulunursa ve bu resimleri kullanarak “Yayarım, ailene gösteririm, ona gönderirim” gibi ifadelerle tehdit ederse, karşılığında bir şey yapması istenirse bu bir suçtur.

Bununla beraber bir çok kişi tarafından tehdit veya şantaj suçuna dahil olduğu düşünülse dahi çıplak fotoğraf ve videolarla yapılan ve para isteme amacıyla yapılan şantaj aslında Yargıtay kararınca da yağma suçuna dahildir.

Şantaja Uğrayan Mağdur Ne Yapmalı?

Şantaj suçu ile karşı karşıya kalan kişilerin yapması gereken ilk şey, alanında uzman bir avukatla iletişime geçmektir. Avukat, şantaj mağdurunun haklarını koruyacak, suçun delillerini toplayacak ve şantajcıya karşı hukuki yollara başvuracaktır. Şantaj mağduru, polise, jandarmaya ya da savcıya şikayette bulunabilir, ancak bu süreç uzun ve zorlu olabilir. Bu nedenle, avukatın desteği ile şantaj suçuna karşı daha etkili ve hızlı bir şekilde mücadele edilebilir.

Herhangi bir şekilde şantaj ve baskı görüyorsanız, böyle bir durum yaşayan kişi veya kişiler savcılığa veya polis ekiplerine haber vermelisiniz. Bu durumda şantaj yapılan dosyalar şantajcıdan alınır ve imha edilir. Ayrıca şantajın türüne ve yaptıklarına/yapmaya çalıştıklarına göre de ceza verilmektedir.

Video Şantaj Mağduru Ne Yapmalı

Şantaj yapan kişiye para göndermek asla sorunu çözmeyecektir.  Çünkü bilindiği gibi suçlular örgüt şeklinde çalışmakta, kişisel ve mahrem veriler ile insanlardan para istemekte, para yollamanız halinde de görüntüleri silmek yerine internet ortamlarında paylaşmaktadırlar. Sınırsız bir şekilde kopyalanabilen görüntü ve verinin yayılmayacağından da olmanız mümkün değildir. Ayrıca şantajcıların para isteklerinin ardı arkasının kesilmediğini, yüzde yüze yakın oranda devamının geldiğini görmekteyiz.

Böyle bir durum yaşayan kişi veya kişiler savcılığa veya polis ekiplerine haber vermeli ve suçlular yakalanmalıdır. Bu durumda şantaj yapılan dosyalar şantajcıdan alınır ve imha edilir. Ayrıca şantajın türüne ve yaptıklarına/yapmaya çalıştıklarına göre de ceza verilmektedir.

Hukuki danışmanlığınızı üstlenen avukat, müvekkilinin mahremiyetini korumalı, etik ilkelerden kaynaklanan sır saklama yükümlülüğü altında her ne şekilde olursa olsun müvekkilinin mahremiyetine saygı göstermeli ve bunu başkalarıyla paylaşmamalıdır. yasal mercilerin dışında kabul eder ve müvekkili ile ilgili her türlü bilginin gizliliğini korur.

Şantaj mağduru birey, olabildiğince hızlı bir şekilde uzman bir avukatın yardımı ve delil teşkil eden hususlar ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunmalıdır. Failin yakalanması, şantajın paylaşılmadan ve yayılmadan yakalanması ve şantajın tekrarlanmaması için izlenebilecek en hızlı ve en güçlü çözüm yargı mercilerine başvurmaktır.

Video Santaj Suçu

Şantaj suçu mağdurdan menfaat sağlamak amacıyla işlenmekte olup, suç genellikle maddi kazanç elde etmek amacıyla işlenmektedir. Ayrıca şantajın kurbanı fiziksel ve ruhsal olarak istismar etmek için kullanıldığını görebilirsiniz. Şantaj, Türk Ceza Kanunu’nun 7. Bölümünde “Özgürlüğe Karşı Suçlar” başlığı altında düzenlenen bir suç türüdür.

İletişim teknolojisinin gelişmesini takiben internetin yaygınlaşmasıyla birlikte internet üzerinden birçok suçun işlendiği görülmektedir. İletişimi kolaylaştıran tüm bu platformlarda, suç işlemenin de aynı oranda kolaylaştığını söyleyebiliriz. Çoğu şantaj suçları internette sosyal ağlar aracılığıyla Facebook, Twitter ve Instagram gibi sitelerde işlenmektedir. Genellikle şantaj, iletişimle yakınlık kuran kişilerin mağdurun kişisel bilgilerini izinsiz olarak alması ile başlamakta, mağdurdan maddi yarar edinmek için bu bilgi ve görüntüleri internette yayacağı tehdidi ile ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda, bir kişi tarafından sanal sohbette paylaşılan resimler ve videolar daha sonra şantaj için kullanılabilir. Şantaj, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde, WhatsApp ve Skype gibi uygulamalar üzerinden arayarak veya mesaj atarak ve diğer her türlü iletişim aracı kullanılarak yapılabilmektedir.

Şantajdan Kurtulmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Video şantaj suçunun mağdurları son zamanlarda genellikle sanılanın aksine genç kadınların aksine yaşlı veya orta yaşlı erkeklerdir. Kişilerin evli olması da şantajcıların oldukça istismar ettiği bir veridir. Yine bununla beraber belli bir bilinç düzeyine sahip mağdurlar olabildiği gibi tamamen bilinçsiz ve internet teknolojilerine yabancı olan, şantajcılara para göndermeyi kabul eden veya karşılıklı olarak hakaret boyutunda iletişimi sürdürenleler de vardır. Şantajcılara para gönderenler sonu gelmeyen bir ekonomik istismarla baş başa kalabileceği gibi, profesyonel destek almayan veya şantaj yapanlarla karşılıklı hakaret ve tehdit boyutunda iletişim kuranlar uzun sürede ancak toparlanabilecek bir mahrem görüntü yayılmasıyla baş başa kalacaktır. Şantaj karşısında asla sessiz kalmayınız, zira sessiz kaldığınızda baskı daha çok artacaktır. Çoğu şantaj suçları bilindiği üzere internette sosyal ağlar aracılığıyla Facebook, Twitter, Whatsapp ve Instagram gibi sitelerde ve platformlarda işlenmektedir. Şantaj ise genellikle şantaj örgütlerinin mağdurun kişisel bilgilerini izinsiz olarak alması ile başlayıp, mağdurdan maddi yarar edinmek için bu bilgi ve görüntüleri internette yayacağı tehdidi ile ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarla önü alınamaz bir yayılma da söz konusu olabilmektedir. Bu mağdurun sosyal durumu, ekonomik durumu ve bilgi birikimiyle de orantılıdır.

Şantaj Suçunun Cezası Nedir?

Maddede “Özgürlüğe Karşı Suçlar” başlığı altında şantaj suçunun cezası açıkça tanımlanmıştır. Ceza Muhakemesi Kanununun 107. maddesi ve bu ceza yönetmelikte iki farklı alt başlıkta yer almaktadır.

Suç işleyen kişiler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ayrıca 5 bin güne kadar adli para cezası da verilebilecek.

Şantaj sonucunda mağdurun herhangi bir şekilde “cinsel istismar, para olayları” gibi mağduriyetlere uğraması halinde bu suçların cezası da ayrıca verilir.

Ancak bununla beraber birçok kişi kendisinin tehdit veya şantaj suçu içinde olduğunu düşünse de, çıplak fotoğraf ve videolarla para istemek amacıyla şantaj, yağma suçu kapsamına alınmıştır. Bu durumda ”malvarlığına karşı suçlar” bölümünde yer almaktadır.

Sosyal Medyadan Şantaj

Şantaj suçu en çok sosyal medya aracılığıyla işlenmektedir. Whatsapp, Instagram, Facebook, Youtube, Skype, Raidcall, Discord, Snapchat veya herhangi bir sosyal medya uygulaması tarafından şantaj yapılıyorsa, suç yine de sabittir. Suçun sosyal medyada işlenip işlenmediği önemli değildir.

Instagram Mahrem Görüntü Şantajı

Instagram mahrem görüntü şantajı, sıklıkla sahte hesaplarla yapılan özel konuşma ve görüntü paylaşımlarının kaydedilmesi sonucu yine mağdurun instagram hesabındaki yakınlarının kaydedilmesiyle yapılmaktadır.

Whatsapp Mahrem Görüntü Şantajı

Whatsapp mahrem görüntü şantajı, sıklıkla sahte hesaplarla yapılan özel konuşma ve görüntü paylaşımlarının kaydedilmesi sonucu yine mağdurun facebook hesabındaki yakınlarına gönderilme tehdidi ile yapılmaktadır. Whatsapp üzerinden yapılan şantajlarda özellikle Western Union UPT üzerinden para talep edilmektedir.
Şantaj suçları işleyenler, ifşa olmamak için şantaj parasını banka hesapları üzerinden değil, bu alternatif transfer sistemleri üzerinden toplamaya eğilimlidirler.

Mağdur para yatırırsa aynı gün veya birkaç gün içinde tekrar para istenir. Para gönderilmesi bu suçlarda hiçbir zaman çözüm değildir. Aksine para yatırmak, mağdura daha fazla şantaj yapılmasına neden olacaktır.

Telegram Üzerinden Mahrem Görüntü Şantajı

Telegram, Ağustos 2013’te yayın hayatına başlamış olan çoklu platform desteği sunan, güvenli anlık mesajlaşma servisidir. Telegram istemcileri hem mobil hem de masaüstü sistemleri için mevcuttur. Diğer şantaj türlerine benzer şekilde telegram üzerinden de şantaj suçu yaygın olarak işlendiği gibi bu platformun güvenliği denetimi daha zayıf olduğu için suç çeteleri tarafından daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Messenger Mahrem Görüntü Şantajı

Messenger mahrem görüntü şantajı, sıklıkla sahte facebook profilleriyle yapılan özel konuşma ve görüntü paylaşımlarının kaydedilmesi sonucu yine mağdurun facebook hesabındaki yakınlarına gönderilme tehdidi ile yapılmaktadır.

Facebook Mahrem Görüntü Şantajı

Facebook mahrem görüntü şantajı, sıklıkla sahte facebook profilleriyle whatsapp veya messenger üzerinden yapılan özel konuşma ve görüntü paylaşımlarının kaydedilmesi sonucu yine mağdurun facebook hesabındaki yakınlarına gönderilme tehdidi ile yapılmaktadır.

Tavsiyeler

Hukuki danışmanlığınızı üstlenen avukat, müvekkil gizliliğini öncelik alarak müvekkilin her bilgisini sır saklama yükümlülüğü ve etik kurallar çerçevesinde gizli tutacak, yargı makamları dışında üçüncü kişilerle paylaşmayacak ve paylaşılmasına engel olacaktır.

Gerekli delilleri topladıktan sonra bir avukat yardımıyla şikayet sürecini başlatmalısınız. Şantaj karşısında asla sessiz kalmayınız, zira sessiz kaldığınızda baskı daha çok artacaktır.

Görsel Tarama Desteği

Şantaj mağdurlarına hukuki destek sağlayan büromuz, özel görüntülerin internet ortamında yayılmasını önlemek ve sızmalarını ortadan kaldırmak için hukuki hizmetler de vermektedir. Hukuk büromuz , web’deki hassas ve özel içeriği tespit etmek için zamanında web’i tarayan kapsamlı 7/24 risk izleme sunmaktadır. Özel görüntülerin nerede yayınlandığını bulmak için kullandığımız diğer bir yöntem özel yazılımla ters görüntü arama/analiz yapmaktır. Bu sayede kurbanın adını kullanmadan yayınlananları tespit etmek mümkündür. İşbu hizmeti sunarak çözüm ortaklarımız ve diğer yetkin kişilerle ekip halinde çalışarak kesin çözüm üretme odaklı hareket etmekteyiz.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 535 376 06 45

 

43 thoughts on “Şantaja Uğrayan Ne Yapmalı?”

 1. Benim uygunsuz görüntüleri kaydettiler ve aileme göstermekle tehdit ettiler ben dubaide çalışıyorum bir gaflete düştüm ne yapabilirim benden para istiyorlar verince görüntüyü silecekleri söylüyorlar ne yapmaliyim

   1. Merhaba aynı konudan ben de muzdaribim şantajı yapan yurt dışından elinde fotoğraf ve videolarım var. Ne yapabiliriz?

     1. Merhaba wp üzerinden uygunsuz resimlerim ele geçirildi para istedi Türk bankası ibanı attı bana ama yabancı uyruklu para atmadım bilgileri olsun diye ibanı istedim ınstagramdan arkadaşlarıma yolladı resimleri ben yollamayınca para yardım edin acil

  1. Merhabalar,beni oyuna getirip müstehcen görüntülerimi kaydedip şantaj yapılıyor.Sanırım yurtdışı kaynaklı telegramdan bağlantı kurdular.Acil desteğe ihtiyacım var mağdurum

 2. Mesenjer üzerinden uygunsuz görüntülenmiştir kaydettiler para vermessem görüntüleri yayinlayacagini söylüyor ben dubaiden yazıyorum ne yapabilirim bu durumda

 3. Lütfen yardim edin Snapchat üzerinden uygunsuz fotomu aldi ve instagramdan arkadaşlarıma atti ne yapabilirim benden para istiyor atarsam silecegini söylüyor ve elimde para yok acil yardim edin

 4. skype dan videomu çekip para istediler, hizmet alabilir miyiz sizden?

 5. İnstagram üzerinden fotoğraflarımı aldı ve whatsapp üzerinden yabancı bir numara ile para karşılığında sileceğini söyledi bana yardım edebilir misiniz mesajlaşmaların hepsini sildim.

 6. Mevcut durumumu düzeltmek için bir şantaj avukatına ihtiyacım olduğunda, size her zaman büyük ölçüde minnettarım. Avukatlık hizmetiniz son derece profesyonel ve samimiydi ve tüm çabalarınızın karşılığını ödemeye hazırız. Tekrar çok teşekkür ederim.

 7. Merhaba, ben cahil bir adamım. Bir zamanlar, çok zor koşullarda yaşıyordum. Ancak şimdi, yoksulluk içinde yaşamaya devam ediyorum. Bir gün, çok kötü şartlar altında çalışmak zorunda kalarak, şantaj edildim. Şu anda, çok büyük bir ekonomik sıkıntı içindeyim ve yardıma ihtiyacım var. Lütfen, bana bir şekilde yardım edin. Bu durumdan kurtulmam için çok fazla ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

 8. Uygunsuz videomu çekmişler benden para istiyorlar malesef para gönderdim silmediler halen para istiyorlar bi kaç arkadaşıma videoyu göndermişler Messenger üzerinden arkadaş cevreme herkese göndereceğin söylüyor lütfen yardım edin.

   1. Bir kaç gün önce benim de uygunsuz olan bir resimle şantaja uğradım facedeki arkadaşlarıma göndereceğini söyledi telefon numarası var hala aktif

 9. merhaba, sabah snapchat üzerinden fake bir hesap yazdı bana bir nude attı ve o kişi ben değildim. Para göndermezsen ailene atarım diye şanstan yapıyor snapchat kullanıcı adım ile instagram kullanıcı adım aynı hesabım gizli hesap olmadığından atarım diye tehtid ediyor ne yapmalıyım bana yazdığı hesaplara engel attım

 10. İyi günler dilerim.google chat de beni rsimlerimi.şantaj olarak kullanmaya çalışan bir yabancı uyruklu bayan benden para istiyor.nasil yardımcı olursunuz

 11. Ben birisine cinsel video attım hepsi tek seferlik olmasına rağmen kaydetmiş ve onlari para karşılığı satmış. Şimdi bana seni kullanacağım diyor. Babama söylemek ile tehdit ediyor. Yeni video istiyor ne yapmalıyım.

 12. Ben birisine cinsel video attım hepsi tek seferlik olmasına rağmen kaydetmiş ve onlari para karşılığı satmış. Şimdi bana seni kullanacağım diyor. Babama söylemek ile tehdit ediyor. Yeni video istiyor ne yapmalıyım

 13. merhaba, birisi ile sosyal medya üzerinden kısa süreli samimi ve cinsel içerikli sohbetlerimiz oldu. hata yaptığımı fark ettiğimde sohbeti kestim ve uzaklaşmak istedim. daha sonra whatsap üzerinden konuşmalarımızı eşime ve iş yerine göndermekle tehdit etti. ben konuyu önce eşimle paylaştım sonrasında 30.03.2023 tarihinde savcılığa suç duyurusunda bulundum. dilekçenin ekine taciz-tehdit ve şantaj içeren yazışmaları ekledim. bundan sonra süreç nasıl işler. mahkeme olursa kişi ile yüz yüze gelmek istemiyorum

 14. Instagram üzerinden uygunsuz şekilde şantaja uğradım para karşılığı yardıma ihtiyacım var lütfen

 15. Salam Azərbaycandan yazıram size benimde uygunsuz videoları çəkiblər kaynanamgil ve beni çocuğumla tehdit ediyolarki çocuğu bize ver yoxsa videonu hər yerdə paylasicazz kardeşime və babama atmaklasa tehdit ediyolar resmi boşanma yokk ama 1aydi çocuğumda götürdülər bana göstermiyorlar bile Allah rızası için yardım edin

 16. intagram üzerinden müstehcen fotoğraflarımı yaymakla tehtit ettiler lütfen yardım edin lütfen …

 17. Selamün aleyküm Nijerya numarasıyla watsaptan fotoğraflarımı alıp instagramda tanıdıklarıma karşı tehdit ediliyorum lütfen yardım edebilirmisiniz ne yapmam lazm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir