Uluslararası Kayıp Çocuk Araştırma ve İstismar Önleme Derneği

Uluslararası Kayıp Çocuk Araştırma ve İstismar Önleme Derneği

Ülkenin kar amacı gütmeyen kayıp çocukların araştırılması ve çocuk istismarının önlenmesi ile ilgili tüm konularda kapsamlı raporlama merkezi olan UKAİM, kaçırma, istismar ve sömürüye karşı mücadeleye öncülük etmektedir.

Uluslararası Kayıp Çocuk Araştırma ve İstismar Önleme Derneği, misyonu kayıp çocukların bulunmasına yardımcı olmak, çocukların cinsel sömürüsünü azaltmak ve çocuk mağduriyetini önlemek olan özel, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. UKAİM, çocuk kaçırmalarının önlenmesi, kayıp çocukların kurtarılması ve çocukların cinsel sömürüsünü önleme ve bunlarla mücadele etmek için hizmetler sunmaya yardımcı olmak için aileler, mağdurlar, özel sektör, kolluk kuvvetleri ve toplum gönüllüleriyle birlikte çalışır.

Derneğin Kurucu üyesi ve genel sekreteri olan Nasuh Buğra Karadağ yaptığı çalışmalar ve sonucunda çocukların cinsel bakımdan sömürülmesi, kaçırılması vd. fiilerle ilgili olarak Türkiye’de önleyici bir sosyal sorumluluğun olmadığını, özellikle internet üzerinden çocukların sömürülmesi gibi konularda Sosyal Medya Platformlarıyla ilişkiye geçebilen gerek kamusal ve gerek özel kuruluşların olmadığından veya yetersiz olduğundan bahisle NCMEC referans alınarak ulusal bir proje kurulması için UKAİM’in kurulması için gerekli süreçte fedakarlığı üstlenmiştir.

Çocukların kendilerini gerek sosyal ve gerek çevrimiçi ortamlardaki potansiyel risklerden nasıl koruyacaklarını anlamalarını sağlamak hepimizin sorumluluğundadır. Çocuklarımızın karşılaştığı tehditler sürekli gelişiyor ve bu tehditleri belirlemek ve çocukları nasıl daha iyi koruyacağımızı bulmak için her gün çok çalışıyoruz. Ve işimizi yapma şeklimiz sürekli gelişirken, çocuklara olan bağlılığımız asla azalmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir