Sosyal Medyada İzinsiz İçerik Paylaşımı

Sosyal Medyada İzinsiz İçerik Paylaşımı

Sosyal medya günümüzde artan popülaritesinden dolayı hayatımızda oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Öyle ki sosyal medyayı kullanmak ve sosyal medyada vakit geçirmek insanlarda bir bağımlılık haline geldi. Hemen hemen herkesin en az bir sosyal medya hesabı vardır. Kişiler bu hesaplardan paylaşım yapabilir ve diğer kişiler bu paylaşımları görebilir. Bu, bazı kötü niyetli kişilerin yasadışı eylemlerini kolaylaştırır. Kişilerin sosyal medya hesaplarından paylaştıkları fotoğrafların çekilip başka hesaplardan veya başka kanallardan izinsiz olarak paylaşılması büyük mağduriyetlere yol açmakta ve eylemin niteliğine göre farklı suç türleri ortaya çıkmaktadır.

Bu bağlamda Türk Ceza Kanunu’nda suç türleri düzenlenmiştir.

  • Özel Hayatın Gizliliğini İhlal (TCK Md. 134)
  • Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme (TCK Md. 136, 137)
  • Kişisel Verilerin Kaydedilmesi (TCK Md. 135)

Bir kişinin sosyal medya hesabından paylaştığı bir fotoğrafın veya başka bir şekilde çekilmiş bir fotoğrafın izinsiz olarak paylaşılması sonucunda aşağıdaki suç türleri oluşabilmektedir.

Kişinin fotoğrafının fotoğrafını sosyal medyada izinsiz paylaşmak, Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme suçunu meydana getirir. Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ileten, yayan veya ele geçiren kişi iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kanunda yer alan bazı durumlarda ise verilecek para cezasının miktarı da artacaktır. İzinsiz paylaşılan bir fotoğraf, kişinin sosyal medyasında paylaştığı bir fotoğraf değil, bir arkadaşına gönderip kimsenin görmesini istemediği bir fotoğraf ise, özel hayatın gizliliğini ihlal suçu TCK Madde 134) ortaya çıkacaktır. Özetle meydana gelecek suç türleri, durumun niteliğine göre değişiklik gösterecektir. Sosyal medyada izinsiz olarak fotoğrafı paylaşılan kişi maddi zarara uğramışsa maddi tazminat davası açmalısınız. Ayrıca kişilerin ticari itibarına, kişiliğine, onuruna veya diğer manevi zararlara aykırı bir durum söz konusu ise manevi tazminat talep etme hakları vardır.

İzinsiz Olarak Paylaşılan İçeriklerin Kaldırılması 

Türkiye’de internet ile ilgili en kapsamlı düzenleme 2007 yılında  5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile yapılmıştır. İlk kez bu kanunla internet aktörlerinin (içerik sağlayıcı, yer ve erişim sağlayıcı, toplu kullanım sağlayıcı) tanımı yapılmış ve bu aktörlerin hak ve sorumlulukları belirlenmiş, yasada suçlar bakımından erişimin engellenmesi usul ve esasları düzenlenmiş ve internet ortamında yayınlanan içerik nedeniyle haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişilere ilişkin; içeriğin yayından çıkarılmasını sağlama ve cevap hakkı uygulamalarına ilişkin usul ve esaslara yer verilmiştir.

İnternette yayınlanan içeriğin suç işlenmesi haricinde şu hallerde de yayından kaldırılması ile ilgili içeriğe erişimin engellenmesi mümkündür:

  • Yapılan yayının kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olmalıdır.
  • Yayınlanan içeriğin özel hayatın gizliliğini ihlal etmesi gerekir.

5651 sayılı Kanunun 9. maddesinde, İnternet ortamında yapılan yayındaki içerik dolayısıyla hakları ihlal edilen kişilere içeriğin yayından çıkarılmasını talep etme hakkı düzenlenmiştir.

ABD Hukuk Sistemi Uyarınca İçerik Kaldırma

Başta Google, ürünlerinin çevrimiçi korsanlığıyla mücadele etmek için çeşitli politikalar uygulamıştır. Bu politikalardan biri DMCA yayından kaldırma istekleridir. Google, bir DMCA isteğinde bulunarak, hak ihlalinde bulunan materyalleri barındıran diğer web sitelerinden içeriği kaldırır. Ayrıca Google, Chrome, Android ve web tarayıcısı Safari aracılığıyla kendi içeriğini kaldırabilir ve kullanıcıların tarayıcılarından kaldırabilir. Şirket, kaldırılan bu içeriğin yanında görünen reklamlar üzerinde de kontrol sahibidir.

Çoğu durumda, bu, hak ihlalinde bulunan materyallere veya tüm web sitelerine giden bağlantıların kaldırılmasını içerir. Ancak Google, bir web sayfasının yalnızca politikalarını ihlal eden kısımlarını, tüm sayfayı kaldırmadan kaldırma hakkını saklı tutar. Örneğin, bir sayfada hak ihlalinde bulunan yalnızca bir bağlantı varsa ve Google, tüm sayfayı silmeden yalnızca bu bağlantıyı silerse, sayfa yine de o bağlantının arama sonuçlarında görünebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir