Sosyal Medya ve İfşa Sitelerinden Mahrem Görüntü Kaldırma

Sosyal Medya ve İfşa Sitelerinden Mahrem Görüntü Kaldırma

Sosyal medya ve ifşa sitelerinden mahrem görüntü kaldırılması bilişim hukuku hizmetlerinden bir tanesidir. İfşa kişinin kendisine ait  olan mahrem görüntülerin izinsiz ve habersiz bir şekilde çeşitli şekiller ile depolanarak, sosyal medya platformlarında paylaşılarak mağdurları rahatsız eden, kişilik haklarına ve özel hayatın gizliliğine yönelik saldırıda bulunan görüntülere denmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte habersiz çekilen bu görüntülere ek olarak, Instagram, Messenger, Whatsapp, Telegram gibi kişiler arası sohbetlerde atılan görüntüleri izinsiz olarak depolamak ve bu görüntülerin yayılımı ve paylaşımına ortak olan organize gruplar içermektedir. Bunun yanında ifşalar yani izinsiz ele geçirilen mahrem görüntüler çeşitli internet sitelerinde, erotik sitelerde ya da, Twitter gibi sitelerde yayılmaktadır. Buna ek olarak bu sitelerde kişinin isim, yaşadığı şehir, adres, gibi bilgiler verilebildiği için Google arama sonuçlarında kişinin ismi yazıldığında karşımıza çıkabilir. İfşa siteleri olarak bilinen bu tür siteler, elde ettikleri müstehcen görüntüleri çeşitli şekillerde paylaşarak bireysel haklara ve özel hayatın gizliliğine saldırmaktadır.

İfşalara sahiplik eden bu sitelerde, ifşalar birden çok şekilde görülebilmektedir. Bunlar sosyal hayatınızda habersiz olarak kayda alınmak olabilirken aynı zamanda Whatsapp gibi uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirilen görüntülü sohbetlerde izinsiz ve habersiz olarak kayda almak olacaktır. Bu görüntüler yani ifşalar karşı tarafın rızası olmadan yayılmakla beraber, Şantaj suçu sonucunda paylaşılmaktadırlar. Bunun yanında ifşalar eski sevgili ve eşlerin intikam, hırs, kıskançlık gibi duygulara kapılarak paylaşılabilmektedir.

Özel Hayatın Gizliliğinin İhlali (TCK md.134)

Özel hayatın gizliliği bir bireyin sağlıklı bir şekilde var olması için korunan bir değerdir. Buradaki hukuki amaç ile bireyin özel hayatına müdahale girişimlerinden korunması amacı taşır. Özel hayatın gizliliğini bozan kişiler cezalandırılarak hukuki güvenlik sağlanmaktadır.

Şantaj Suçu (TCK md.107)

Şantaj suçunda, mağdurun ağır bir şekilde huzursuz edilmesi ve karşılığında para, istismar gibi talepler ile mağdurun iç huzur, hürriyetini ihlal etmesi sonucunda mağduru koruması amacı taşıyan bir suç tipidir.

Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme (TCK md.136)

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu, kişinin gizli kalması gereken veya sadece kişinin özel olarak bilmesini istediği kişiler dışında kalan bireylere bu bilgilerin izinsiz olarak verilmesi, yayılması ve bunun sonucunda suça uğrayan gerek ekonomik, gerek sosyal anlamda kısıtlanması ve zarar görmesi durumunda kişinin haklarının korumasını amacını taşıyan suçtur.

Daha fazlası;

Bunlara ek olarak suçun işlenişine göre daha fazla suç işleme girebilmektedir bunlar;

Bilişim suçları

Haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu

Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu

Konuşmaların dinlenmesi, kayda alınması ve ifşa edilmesi suçu

Mağdurlara Tavsiyeler

Hukuki danışmanlığınızı üstlenen avukat, müvekkil gizliliğini öncelik alarak müvekkilin her bilgisini sır saklama yükümlülüğü ve etik kurallar çerçevesinde gizli tutacak, yargı makamları dışında üçüncü kişilerle paylaşmayacak ve paylaşılmasına engel olacaktır.

Gerekli delilleri topladıktan sonra bir avukat yardımıyla şikayet sürecini başlatmalısınız. Şantaj karşısında asla sessiz kalmayınız, zira sessiz kaldığınızda baskı daha çok artacaktır.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 535 376 06 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir