Sosyal Medya Avukatı

Sosyal Medya Avukatı Nedir?

İletişim teknolojisinin gelişmesini takiben internetin yaygınlaşmasıyla birlikte internet üzerinden birçok suçun işlendiği görülmektedir. İletişimi kolaylaştıran tüm bu platformlarda, suç işlemenin de aynı oranda kolaylaştığını söyleyebiliriz. Sosyal medya sitelerinde kişisel veri ve özel bilgilerin çok yoğun paylaşıldığı düşünülünce, bu bilgi ve veriler üzerinden, herhangi bir zarar verme ile tehdit, bir zarar doğacağından bahisle maddi yarar sağlamak için şantaj, bilgiler üzerinden hakaret ve küçük düşürücü fiillere sıklıkla rastlıyoruz. Tüm bu fiiller ceza hukuku kapsamında suç olduğundan, ceza hukuku konusunda yetkin bir hukuki danışmanlık alınarak, meydana gelen fiillerin zarar doğurmasını önleme yahut meydana gelebilecek her tür fiili önleme mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Suçlar Nasıl İşlenmektedir?

Sosyal medya üzerindeki en yaygın sorunlardan biri, güven duyularak paylaşılan yada yanlışlıkla paylaşılmış olan bir bilgi yada görüntünün, kötü niyetli ellere geçmesi sonucunda karşı karşıya kalınan şantajdır. Başka bir deyişle, özel görüntülerinizin bir başkası tarafından sizi tehdit etmek için kullanılmasıdır. Skype ve Facebook üzerinden gerçekleştirilen şantaj suçları genellikle bu konuda tecrübeli suç çeteleri tarafından işlenmektedir. Şantaj yapmak için kullanılan hesaplar herhangi bir bilgi içermeyen (anonymous/anonim) hesaplar olup, yine kullanılan rumuzlar, hesap adları, soyadlar, adres ve telefon numaraları, faile ait değildir.

Sosyal Medya Üzerinden Kişisel Veri ve Özel Görüntülerime Ulaşıldı, Ne Yapmalıyım?

En hızlı şekilde tüm delilleri (ekran görüntüsü, para gönderildiyse dekont vb) toplayarak uzman bir şantaj avukatına başvurmak gereklidir. İnternet ve sosyal medya üzerinden işlenen şantaj suçları spesifik ve çözümünde tecrübe ile uzmanlık gerektiren suçlardır. Yasal ve teknik yol haritası konusunda çok yönlü davranılmalı, güven ilişkisi tam olarak kurulmalı ve tam gizlilik sağlanmalıdır.

WhatsApp Üzerinden Bana Karşı Suç İşlendi, Ne Yapmalıyım?

Whatsapp üzerinden bir mesaj gönderildiğinde, bu mesajın gönderen tarafça silinebilmesi mümkün olduğundan, bu özelliği kullanan failler önce mesaj gönderip akabinde mesajı silebilmekte, böylece delil karartmaktadır. Bunu engellemek için suç teşkil ettiği düşünülen görüntü ve yazışma içeriklerinin ekran görüntüsünü alıp muhafaza etmek ilk yöntemlerinizden biri olmalıdır. Devamında, karartılan delillere hukuki yollardan erişmek, delillerin suç teşkil edip etmediğini incelemek ve hukuki çözüm üretmek için kişinin bir bilişim uzmanı avukattan destek alması gerekir.

Sosyal Medyadan İşlenen Suçun Mağduruna Tavsiyeler

Sosyal medyada işlenen suçun mağduruna verilecek tavsiyeler, işlenen suçun türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Şantaj yapıldı ise, şantaj yapan kişiye para göndermek asla çözüm değildir. Zira o kişiler de örgüt şeklinde çalışmakta, kişisel ve mahrem veriler ile insanlardan para istemekte, para yollamanız halinde de görüntüleri silmek yerine internet ortamlarında paylaşmaktadırlar. Veya başka bir örnekle, paylaştığınız görüntünün artık sadece sizde olmadığını bilirsiniz ve verinin yayılmayacağından asla emin olamazsınız. Karşılaşılan olaylarda para isteklerinin ardı arkasının kesilmediğini, yüzde yüze yakın oranda devamının geldiğini görmekteyiz. Özel görüntülerin paylaşılmasını engellemek ilk ve öncelikli amacınız olduğu için en hızlı şekilde şantaj konusunda tecrübeli bir avukata danışmanız en isabetli çözüm olacaktır.

Yapılması Gerekenler

Şantaj suçunu işleyen kişinin, suça konu olan görsel, video ve benzeri materyali internet üzerinden yayınlaması durumunda, bu içeriğin kaldırılması için acilen yasal başvuru yapılmalıdır. Kaldırılması istenilen içerik, aynı zamanda ceza davasına da konu teşkil edeceğinden bilişim suç ve cezalarında tecrübesi bulunan bir avukattan yasal danışmanlık talep edilmelidir.

İnternet yoluyla şantaj suçunda avukat, şantaj danışmanlığı, kişisel ve mahrem içeriklerin takibi, yayılmasının önlenmesi, varsa kaldırılması, dava ve yasal süreç takibi işlerinde çok yönlü çalışır ve çalışmalıdır.

Hukuki danışmanlığınızı üstlenen avukat, müvekkil gizliliğini öncelik alarak müvekkilin her bilgisini sır saklama yükümlülüğü ve etik kurallar çerçevesinde gizli tutacak, yargı makamları dışında üçüncü kişilerle paylaşmayacak ve paylaşılmasına engel olacaktır.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 505 584 41 16

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir