Soruşturma Dosyasının İnceleme Talebi ve Dilekçe Örneği

Soruşturma Dosyasının İnceleme Talebi

Kural olarak avukat, soruşturma evresine ilişkin dosyanın tüm içeriğini Ceza Muhakemesi Kanunu Madde 153 Gerekçesiyle inceleyebilir ve istediği belgelerin bir örneğini harçsız olarak alabilir.

UYAP Savcılık Dosyası İnceleme Talebi

Kısa bir süre önce avukatlar soruşturma dosyalarını doğrudan göremeyerek dosyayı fiziki olarak incelemek üzere savcılığa giderlerdi. Ancak şu anda UYAP üzerinden savcılık dosya inceleme talebini UYAP üzerinden göndererek soruşturma dosyasını incelemek mümkündür.

 

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

                                                                                                                                  

SORUŞTURMA NO                      : 2021/2021

AVUKAT                                           : Av. Nasuh Buğra KARADAĞ

KONU                                                : Soruşturma dosyasının incelemeye sunulması talebidir.

AÇIKLAMALAR                             : Anayasa md. 38, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi md.6/2, CMK md. 2, 153 ve 157, Kalem Yönetmeliği md 54, Avukatlık Kanunu md. 2, 46. ile T.C. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu‘nun 09.12.2013 tarih, 87742275-659-0289-2012/658/57864 sayı ve “Soruşturma aşamasında avukatların dosya içeriği incelemesi” konulu genelgesi ve Ceza Muhakemesi İlkeleri ile ilgili diğer mevzuat hükümleri uyarınca yukarıda belirtilen soruşturma dosyasını şüpheli müdafi / müşteki vekili olarak inceleme talebimiz vardır.

Bu nedenle soruşturmanın gizliliği ilkesi çerçevesinde ve soruşturmayı geciktirmemek şartıyla mümkün olan en kısa süre içerisinde dosyanın incelenmek üzere tarafımıza sunulmasını istemekteyiz. 17.09.2021

 

Av. NASUH BUĞRA KARADAĞ

One thought on “Soruşturma Dosyasının İnceleme Talebi ve Dilekçe Örneği”

  1. merhaba 2 ay önce dolandırılım savcılığa verdim sonuç halen e devlete düşmedi bu konuda napabilirin desteklerınızı rıca ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir