Skype, Whatsapp ve Messenger Üzerinden Video Kaydıyla Şantaj

Skype, Whatsapp ve Messenger Üzerinden Video Kaydıyla Şantaj

Şantaj, birinin duygularından ya da bilgisizliğinden faydalanarak onlardan para ya da başka şeyler sızdırma uygulamasıdır. Şantaj yüzyıllardır var, ancak modern zamanlarda genellikle ahlaksız olarak kabul ediliyor. Birçok ülke şantajı suç saymıştır, ancak çoğu hukuk sistemi bunu mağdur tarafından ele alınması gereken özel bir mesele olarak görmektedir.

Şantaj ciddi bir suçtur çünkü önce izin istemeden insanların zayıflıklarından ve duygularından yararlanır. Bununla birlikte, medya kanalları aracılığıyla gizli bilgilerin ifşa edilmesi gibi şantajın uygulandığı birçok durumda, hukuk sistemleri buna olumlu bakma eğilimindedir, çünkü suçlular da onlara karşı duygusal taktikler kullanmaktadır.

Görüntülü Konuşma Kaydıyla Video Şantajı

Şantajcılar, sahip oldukları tehlikeli videoları bilgileri veya rızası olmadan çevrimiçi olarak yüklemekle tehdit ederek internet üzerinden herkese şantaj yapmak için video kaydını kullanabilirler. Alternatif olarak, kendilerine karşı işledikleri suçların kanıtı olarak bu kayıtları çevrimiçi olarak göndermekle tehdit etmeden önce, kendileri ve kurbanları arasındaki görüşmeleri gizlice kaydedebilirler.

Yukarıda bahsedildiği gibi, internet dolandırıcılığı veya paylaşılan özel videolar aracılığıyla şantajlar gerçekleşebilir; bununla birlikte, insanlar bilmeden bir cep telefonu veya web kamerası aracılığıyla cinsel temalı mesajlar göndererek, niyetleri olmadan cinsel içerikli mesajlara katıldıklarında da ortaya çıkabilirler. Her halükarda, sürekli mağduriyet, kara listeye alınan kişilerin sevdiklerini, eğer orada olmak istemeden birinin kara listesine girerlerse, o kişi ile zorbalık yapılan kişi arasında bir şey olması gerektiğine inanmaya yönlendirir!

Video Şantajında Bilinmesi Gerekenler

Şantaj birçok farklı şekilde ve durumda gerçekleşebilir; bununla birlikte, çoğu vaka, bir başkasını, başkalarının önünde aptal veya suçlu gibi göstererek kişisel kazanç için bir başkasını bir şeyler yapmaya zorlamak veya zorlamaya çalışmak etrafında döner. Kendilerini bir şantajcı listesinde bulan herkes, kendilerini bu tür alçaklardan en iyi nasıl koruyacakları konusunda yasal tavsiye almalıdır, çünkü kolluk kuvvetleri kaynak kısıtlamaları nedeniyle herkesi koruyamaz!

Şantaj suçunu işleyen kişinin suça konu olan görsel, video ve benzeri materyalleri internet ortamında yayınlaması durumunda bu içeriğin kaldırılması için ivedilikle yasal başvuruda bulunulmalıdır. Kaldırılması talep edilen içerik aynı zamanda ceza davasına konu olacağından bilişim suçları ve cezalandırma konusunda deneyimli bir avukattan hukuki yardım istenmelidir. İnternet üzerinden şantaj yapılması durumunda avukat, şantaj danışmanlığı, kişisel ve gizli içeriklerin takibi, yayılmasının önlenmesi, varsa kaldırılması, dava takibi ve hukuki süreç takibi konularında çok yönlü bir şekilde çalışmalı ve çalışmalıdır.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 535 376 06 45
Mail: nasuhbugrakaradag@gmail.com

Görsel Tarama Desteği

Şantaj mağdurlarına hukuki destek sağlayan büromuz, özel görüntülerin internet ortamında yayılmasını önlemek ve sızmalarını ortadan kaldırmak için hukuki hizmetler de vermektedir. Hukuk büromuz , web’deki hassas ve özel içeriği tespit etmek için zamanında web’i tarayan kapsamlı 7/24 risk izleme sunmaktadır. Özel görüntülerin nerede yayınlandığını bulmak için kullandığımız diğer bir yöntem özel yazılımla ters görüntü arama/analiz yapmaktır. Bu sayede kurbanın adını kullanmadan yayınlananları tespit etmek mümkündür. İşbu hizmeti sunarak çözüm ortaklarımız ve diğer yetkin kişilerle ekip halinde çalışarak kesin çözüm üretme odaklı hareket etmekteyiz.

Gizlilik

Avukatlık mesleğinin en önemli etik ilkelerinden biri gizlilik olup, hukuk büromuz; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile belirlenen gizlilik ve sır saklama ilkesini büyük bir özen ve hassasiyet göstererek uygulamaktadır. Bununla beraber ofisimiz, müvekkillere ait bilgi, belge ve verileri sır tutma yükümlülüğü ve veri sorumluluğu kapsamında gizli tutmakta, üçüncü kişilerle ve kurumlarla hiçbir durumda ve hiçbir şekilde paylaşmamaktadır. Bu bağlamda ofisimiz, dava dosyaları ile ilgili sır saklama yükümlülüğüne uyulacağını yazılı olarak da ilke edinmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir