Skype Üzerinden Şantaj 

Skype Üzerinden Şantaj

Skype şantaj suçu, internette, mahrem görüntü şantajı tuzağına düşürülen kişilerin, Skype üzerinden müstehcen görüntülerinin kaydedilerek yapılmaktadır. Bir kurbanı yani mağduru, görüntülü konuşmaya davet etmeyi ve ardından sonuç olarak onları soyunmaya ikna etmeyi içeren karmaşık bir İnternet şantajı suçudur. Böylece özel görüntüleri ve videosu kaydedilen mağdurdan sürekli para istenerek şantaj yapılmaktadır. Skype şantajı olarak bilinen bu suç tipi görüntülü konuşma hizmeti veren diğer platformlarda da sıklıkla görülmektedir.

Şantaj suçu, birden fazla eylem ile işlenebilen bir suçtur. Özellikle günümüzde teknolojinin gelişmesi ile şantaj suçunun internet ortamında işlenmesi daha da artmıştır. Skype, Facebook, Instagram, WhatsApp, Snapchat gibi sosyal medya ortamlarında şantaj suçları işlenebilmektedir. Şantajda, videoları, mesajların kayıtları, ses kayıtları gibi birçok belge araç olarak kullanılmaktadır. Şantaj suçları çevrimiçi sosyal medya siteleri ve web sitelerinde işlenebilmektedir. Ayrıca telefon aramaları üzerinden şantaj suçları da işlenmektedir.

Türk Ceza Kanunu’nun 107. maddesi şantaj suçu düzenlenmiştir. Yasaya göre, hakkı olan veya yükümlü olduğu bir şeyi yapacağından veya yapmayacağından bahisle, bir kimseyi kanuna aykırı veya yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya veya yapmamaya ya da haksız çıkar sağlamaya zorlayan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Bu tür görüntülü görüşme kaydı ile işlenen suçlar esasen ağırlıklı olarak yurt dışından şantaj şeklinde işlenmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki mağdurun yabancı bir ülkeye para göndermesi şantajcısının mutlaka yabancı bir ülkede olduğu anlamına gelmez. Şantajcı ile şantaj parasını alan kişiler genelde aynı olmayabilir. Şantajcıların komisyon karşılığında tahsilat yapmasına yardımcı olan kişiler olabilir ve bazen bu suçu işleyen Türkiye’de bile olsa yurtdışındaki brokerlerle işbirliği yapabilir.

Skype Şantajı

Skype üzerinden şantaj veya skype şantajı internet üzerinden yapılan görüntülü görüşme ile yapılan video kaydı ile yapılan şantaj türlerinin bir parçasıdır. Bu tür suçlarda, diğer görüntülü şantaj türlerinde olduğu gibi, tuzağa düşürme yöntemini ilk olarak görüntülü sohbet takip etmektedir. Mağdurların hedeflendiği başlıca platformlar  ise Facebook, Instagram ve Linkedin siteleri veya uygulamalarıdır. Ayrıca, bazı durumlarda şantajcıların ilk teması doğrudan Telegram aracılığıyla sağladığı da tespit edilmiştir. Şantajcı hangi yöntemle mağdurla iletişime geçerse geçsin en büyük ortak nokta şantajcının sahte bir kadın profili kullanıyor olmasıdır.

Aslında Skype şantajı, fotoğraf ve video şantaj suçlarında en yaygın yöntemdir. Tıpkı Whatsapp ve Telegram üzerinden şantaj suçunda olduğu gibi, bu uygulama üzerinden aileye özel görüntülerin gönderilmesi veya yayılması tehdidi mevcuttur.

Skype Üzerinden Mahrem Görüntü Şantajı

Skype, Whatsapp, Telegram ve Facebook Messenger programları, İnternet üzerinden  mahrem video şantajı suçunu işlemek için en sık kullanılanlardır. Bu programlar sayesinde görüntülü ve sesli görüşmeler yapılabilmektedir. Ülkemizde çok sayıda güven kazanarak elde edilen fotoğraf, video ve özel yazışmalarla ifşa tehdidine maruz kalan şantaj mağduru vardır.

Günümüzde Skype uygulaması bireyler arasında halen yaygın olarak kullanılan iletişim uygulamalarından biridir. Elbette bu durum kötü niyetli kullanımlara açık kapı bırakmaktadır.

Skype şantajcıları, kurbanın özel görüntülerini başkalarına göndermekle veya internette yayınlamakla tehdit eder ve kurbandan istediğini yapmasını ister. Bazı durumlarda bu istek ilişkisini zorlar, bazı durumlarda ise para talebidir. Şantaj suçu ülke içinde işleniyorsa izlenecek hukuki yol farklıdır. Yurt dışında bir şantaj suçu varsa, uluslararası yasal işlem de gereklidir.

Skype üzerinden yapılan şantajlarda özellikle Western Union UPT üzerinden para talep edilmektedir.
Şantaj suçları işleyenler, ifşa olmamak için şantaj parasını banka hesapları üzerinden değil, bu alternatif transfer sistemleri üzerinden toplamaya eğilimlidirler.

Mağdur eğer para gönderme hatasına kapılırsa aynı gün veya birkaç gün içinde tekrar para istenir.  Para gönderilmesi bu suçlarda hiçbir zaman çözüm değildir. Aksine para yatırmak, mağdura daha fazla şantaj yapılmasına neden olacaktır. Bu nedenle bu konuda gerçek bir çözüm için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Skype Şantajı Mağdurlarına Tavsiyeler

Şantaj mağduru olanlar şantaja boyun eğmemelidir. Şantaja boyun eğilmesi ve şantajcının isteklerinin yerine getirilmesi şantaj eylemlerini asla sona erdirmeyecektir. Aksine şantajcının dediğini yapmak şantajcıyı daha fazla şantaj yapmaya motive edecektir. Dolayısıyla, Skype ile şantaj suçuna maruz kalanlar mutlaka hukuki ve profesyonel yardım almalıdır. Şantaj mağdurunun ne yapması gerektiği sorusunun cevabı, şantaj eylemlerini durdurmak için yardım almaktır. Şantaja karşı mağdur kişiler şantajcının yakalanması ve görüntülerin internette paylaşılmasına önlem alınması için bize başvuru yapabilirler.

Şantaj yapan kişiye para göndermek asla çözüm değildir. Zira o kişiler de örgüt şeklinde çalışmakta, kişisel ve mahrem veriler ile insanlardan para istemekte, para yollamanız halinde de görüntüleri silmek yerine internet ortamlarında paylaşmaktadırlar. Kopyasının sizde olmadığı görüntü ve verinin yayılmayacağından asla emin olamazsınız. Karşılaşılan olaylarda para isteklerinin ardı arkasının kesilmediğini, yüzde yüze yakın oranda devamının geldiğini görmekteyiz. Özel görüntülerin paylaşılmasını engellemek ilk ve öncelikli amacınız olduğu için en hızlı şekilde şantaj konusunda tecrübeli bir avukata danışmanız en isabetli çözüm olacaktır.

Şantaj suçunu işleyen kişinin, suça konu olan görsel, video ve benzeri materyali internet üzerinden yayınlaması durumunda, bu içeriğin kaldırılması için acilen yasal başvuru yapılmalıdır. Kaldırılması istenilen içerik, aynı zamanda ceza davasına da konu teşkil edeceğinden bilişim suç ve cezalarında tecrübesi bulunan bir avukattan yasal danışmanlık talep edilmelidir.

Skype Şantajı Mağdurlarına Destek

Şantaj konusunda uzman bir avukatla iletişime geçerek mümkün olan en kısa sürede tüm delilleri toplamak gerekir. İnternet ve sosyal medyada işlenen şantaj suçları, çözülmesi uzmanlık deneyimi gerektiren spesifik suçlardır. Yasal ve teknik yol haritası güvene dayalı olmalı ve gizlilik garanti edilmelidir.

Şantajcıya para göndermek asla çözüm sağlamaz. Bu kişiler organize olarak çalıştığı için, kişilerden verileri ve özelleri ile para talep ederler ve para gönderirseniz, İnternetteki resimleri silmek yerine daha fazla paylaşırlar. Verilerinin bir kopyasına sahip olmadığınız görüntülerin yayınlanmayacağından asla emin olamazsınız.

İnternet yoluyla şantaj suçunda avukat, şantaj danışmanlığı, kişisel ve mahrem içeriklerin takibi, yayılmasının önlenmesi, varsa kaldırılması, dava ve yasal süreç takibi işlerinde çok yönlü çalışır ve çalışmalıdır.

Hukuki danışmanlığınızı üstlenen avukat, müvekkil gizliliğini öncelik alarak müvekkilin her bilgisini sır saklama yükümlülüğü ve etik kurallar çerçevesinde gizli tutacak, yargı makamları dışında üçüncü kişilerle paylaşmayacak ve paylaşılmasına engel olacaktır.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 535 376 06 45

 

 

 

5 thoughts on “Skype Üzerinden Şantaj ”

  1. skype üzerinden görüntülü konuşurken görüntülerim alınıp tehdit ettiler. dedi ki:

    Merhaba, dün skype üzerinden videolu şantaj olayına maruz kaldım. Olay bildiğiniz gibi, sanal ortamdan tanıştığım bir kişiyle skype üzerinden görüntülü konuşurken görüntülerim alınıp tehdit ettiler. Bana ücret karşılığı yardım edebilir misiniz?

  2. Skype ve Facebook şantaj yapılıyor, ne yapmalıyım?

  3. Ben bir skype şantajı mağduru olarak size şu anda büyük bir yardıma ihtiyacım olduğunu belirtmek isterim. Geçtiğimiz günlerde beni kötü niyetli bir şekilde şantaja uğrattılar. Maalesef, şu anda finansal durumum iyi değil ve bununla baş etmekte zorlanıyorum. Size şu anda bana yardım etmenizi ve herhangi bir şekilde destek olmanızı rica ediyorum.

    Size minnettar olacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir