Şantaj Suçu Nedir?

Şantaj Suçu Nedir?

Şantaj suçu, bir kimse hakkında utanç verici bilgileri ifşa etmekle tehdit ederek para veya mülk gibi herhangi bir şey elde etme eylemidir. Şantajın cezası, suçun ağırlığına göre değişebilir. Bazı durumlarda, failler belirli bir süre hapis cezasına çarptırılabilir; diğerlerinde, para cezası ödemek zorunda kalabilirler.

şantaj, diğer kişi kendisi için bir şey yapmayı kabul etmedikçe, birinin bir sırrı ifşa etmekle tehdit ettiği bir suç eylemidir.

Bir şantajcının özellikleri arasında birinin savunmasızlığından yararlanma yeteneği, mağdurun duygularını dikkate almama ve mağduru manipüle etmek veya kontrol etmek için şantaj tehditlerinin kullanılması yer alır.

Kanun, suçun ciddiyetine ve şantajcının mağdurun hayatındaki rolüne bağlı olarak şantajı çeşitli şekillerde cezalandırır.

Şantaj çok ciddi bir suçtur ve mağdurun hayatını olumsuz etkileyebilir. Yasa şantajı çok ciddiye alıyor ve farklı şantaj türleri için farklı cezalar veriyor.

Şantaj Suçunun Cezası Nedir?

Maddede “Özgürlüğe Karşı Suçlar” başlığı altında şantaj suçunun cezası açıkça tanımlanmıştır. Ceza Muhakemesi Kanununun 107. maddesi ve bu ceza yönetmelikte iki farklı alt başlıkta yer almaktadır.

Suç işleyen kişiler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ayrıca 5 bin güne kadar adli para cezası da verilebilecek.

Şantaj sonucunda mağdurun herhangi bir şekilde “cinsel istismar, para olayları” gibi mağduriyetlere uğraması halinde bu suçların cezası da ayrıca verilir.

Ancak bununla beraber birçok kişi kendisinin tehdit veya şantaj suçu içinde olduğunu düşünse de, çıplak fotoğraf ve videolarla para istemek amacıyla şantaj, yağma suçu kapsamına alınmıştır. Bu durumda ”malvarlığına karşı suçlar” bölümünde yer almaktadır.

Şantaja Uğrayan Ne Yapmalı?

Bugün birçok kişiye şantaj yapılıyor ama bu konuda haklarını bilmedikleri için hiçbir şey yapmıyorlar. Şantaj bir suçtur ve Türk Ceza Kanunu’nun 107/1 ve 107/2 maddelerinde açıkça tanımlanmıştır.

Bu maddelere göre, bir kişiyi yasal olarak sorumlu olmadığı bir şeyi yapmaya veya yapmamaya veya yetkilendirildiği veya sorumlu olduğu bir şeyi yapıp yapmayacağını belirleyerek haksız bir avantaj elde etmeye zorlamak;

Kişinin haysiyetini ve onurunu zedeleyecek şekilde, kendisinin veya bir başkasının yararına olacak şekilde bir tehdidin açıklanması veya düşürülmesi şantaj suçu olarak kabul edilir.

Örneğin son zamanlarda yaşanan olaylara dayanarak, bir erkeğin üzerinde bir kadının uygunsuz resimleri bulunursa ve bu resimleri kullanarak “Yayarım, ailene gösteririm, ona gönderirim” gibi ifadelerle tehdit ederse, karşılığında bir şey yapması istenirse bu bir suçtur.

Bununla beraber bir çok kişi tarafından tehdit veya şantaj suçuna dahil olduğu düşünülse dahi çıplak fotoğraf ve videolarla yapılan ve para isteme amacıyla yapılan şantaj aslında Yargıtay kararınca da yağma suçuna dahildir.

Şantaja Mağduru Ne Yapmalı?

Herhangi bir şekilde şantaj ve baskı görüyorsanız, bir şey çıkacak korkusuyla hareket etmemelisiniz. Böyle bir durum yaşayan kişi veya kişiler savcılığa veya polis ekiplerine haber vermeli ve suçlular yakalanmalıdır. Bu durumda şantaj yapılan dosyalar şantajcıdan alınır ve imha edilir. Ayrıca şantajın türüne ve yaptıklarına/yapmaya çalıştıklarına göre de ceza verilmektedir.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 535 376 06 45

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir