NCMEC Raporu ve Açılan Davalar

NCMEC Raporu 

Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi (NCMEC) tarafından; Çocukların istismarı, sömürülmesi vd. ile ilgili tespitler sonucu oluşturulan raporlardan ibret olup, bu raporlara istinaden, her gün sayısız soruşturma açılmakta olup, şüphe altındaki şahıslar hakkında iddianameler düzenlenmektedir.

Servis sağlayıcıları tarafından kuruma iletilen IP adresleri, vs. dijital delil ve meteryaller toplandıktan sonra hazırlanan bu rapor, kişinin bulunduğu ülkedeki kolluk birimlerine gönderilmektedir.

Google tarafından şu an için kuruma bildirilen rapor sayısının 412.141, içerik sayısının 3.413.673, bu ihlali yapan ve devre dışı bırakılan hesap sayısının 129.174, google tarafından kaldırılan url sayısının ise 596.710 olarak belirtilmektedir.

ABD Uluslararası Kayıp ve Sömürülen Çocuklar Merkezi (NCMEC) adlı birim tüm dünya üzerinde Facebook , WhatsApp , Twitter , Instagram vb. Popüler sosyal medya siteleri ve programları ile Outlook , Gmail , YandexMail gibi  Dünyadaki diğer tüm Web Siteleri beraberinde mesajlaşma sistemleri ilgili ortak birimler tarafından koordineli olarak takip edilmektedir.

NCMEC Davaları

Çocuk Pornografisine İlişkin olarak Müstehcenlik suçu, Türk Ceza Kanununda md.226’da “Genel Ahlaka Karşı Suçlar” bölümünde düzenlenmiş olmasına rağmen açıkça müstehcenlik kavramının tanımı ve açıklaması yapılmadan suçun unsurlarına ve cezasına yer verilmiştir. Korunan hukuki değer yani korunmak istenen asıl amaç toplumda yaşayan kişilerin özellikle çocukların bedensel, zihinsel, ahlaki, ruhsal yapısıdır.

Sözlü ya da yazılı fark etmeksizin çocuklara karşı her türlü müstehcen iletişim veya davranış suçun oluşmasına sebebiyet vereceği gibi, çocukların uygunsuz veya yetişkinlere uygun içeriklerle karşı karşıya kalmasına sebep olan kişi veya kişilerin kanunda sayılar eylemleri için yaptırımlar öngörülmüştür. Söz konusu içeriklerin çocuklara iletilmesi de farklı araçlarla olabilecektir. Çocuğa uygunsuz video, fotoğraf ve her türlü görüntünün gösterilmesi veya uygunsuz yazıların okutulması suretiyle müstehcenlik suçu meydana gelebilmektedir. Söz konusu bu içerikler uygunsuz videolar veya fotoğraflar, müstehcen içerikli yazılar, sesler ve sözler de olabilir. Bunun yanında  müstehcen görüntü, yazı veya seslerin basın yoluyla yayınlanması da verilecek cezayı ağırlaştıran bir durumdur.

Günümüzde en çok karşılan suç tiplerinden biri de çocuklar karşı, müstehcenlik suçudur. Özellikle NCMEC (National Center for Missing & Exploited Children) Yani Türkçesi ABD Ulusal Kayıp ve Sömürülen Çocuklar Merkezi olan kurum bir çok görüntüyü tespit ederek ilgili birimlere göndermekte ve bu kişiler hakkında kamu davası açılmaktadır.

 

 

NCMEC Nedir?

ABD Merkezli Ulusal Kayıp ve Sömürülen Çocuklar Merkezi (NCMEC) adlı birim tüm dünya üzerinde etkin çalışma faaliyetlerine sahiptir.

NCMEC, tam adıyla National Center for Missing & Exploited Children , merkezi Virginia/ABD’de bulunan bir kâr amacı gütmeyen özel kuruluştur. Amacı kaybolan ve/veya suistimal edilen çocuklara yardım etmek olan kuruluşun temeli 1984 yılında atılmıştır. Bu kuruluşa daha sonra 1998’de kurulan ICMEC de eşlik etmiştir.

NCMEC ulusal olarak kurulmuş olmasına rağmen, burada alınan raporların %93’ü Amerika Birleşik Devletleri dışındaki davalarla ilgilidir. Bunun ana nedeni olarak ise ABD’de faaliyet gösteren şirketlerin, 18 USC 2258A düzenlemesi gereğince internet üzerindeki potansiyel cinsel istismar vakalarını NCMEC bünyesindeki CyberTipline’a ihbar etme zorunluluğu gösterilmektedir. Çünkü bildiğimiz gibi Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal siteleri ve günlük olarak kullandığımız birçok fotoğraf ve video paylaşım siteleri Amerika Birleşik Devletleri merkezlidir.

Kuruluş tarihi: 13 Haziran 1984, Amerika Birleşik Devletleri
Genel merkezi: Alexandria, Virginia, ABD
Kurucuları: John Walsh, Ernie Allen, Ronald Reagan

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 535 376 06 45

7 thoughts on “NCMEC Raporu ve Açılan Davalar”

  1. Merhabalar 2016 yılında üniversite okuduğum şehirde bir tanışma uygulaması üzerinden 14 yaşında olduğu tespit edilen bir kıza müstehcen fotoğraf göndermişim. Bahsettiğim site +18 ncmec denilen abd merkezli bi dernek tarafından tespit edilmiş sanırım. Polis beni 3 ay kadar önce ifadeye çağırdığında sadece müstehcen fotoğraf göndermişsin denildi.Ben de o zamanlarda 20 yaşında falandım. İfademde ergenliğin verdiği bir anlık hatayla göndermiş olabilirim pişmanım gibi bir ifade verdim. Polis de muhtemelen dava açılmaz dedi olayı ben kafamda bitirmiştim. Geçen gün e devlete girdiğimde davam olduğunu fark ettim ayın 3ünde. Adı geçen site 18 yaşından küçüklerin kayıt olamadığı bir site, ki ben zaten neden 14 yaşında birisine böyle bir fotoğraf atayım. Pardon 2 tane atmışım. Şimdi sorum şu ben bu olaydan ceza alır mıyım? Avukat tutmalı mıyım? Şuan da halen öğrenciyim daha önceden herhangi bir sabıka kaydım falan yok mahkeme de nasıl ifade vermeliyim?

  2. Merhabalar, TK 226/3-2 kararından benim hakkımda bir dava kamuya açıklanmış, olay tarihi 2015, ben 16 yaşındayken suç işlenirse 1 çocuk facebook ile kendi hesabımdan müstehcen fotoğraflar paylaşmış, Ncmec’in hazırladığı dosya, raporda paylaşılan ip adresi olan İzmir Siber Suç Birimi’ne gönderildi. ve login hesabımın ip adresini belirterek 2 farklı ip adresi gönderdim. Ncmec raporunda 4 Şubat’ta davamın duruşması var, paylaşılan gönderinin ip adresi biliniyor ancak kullanıcı bilgileri tespit edilemiyor. Ayrıca bunu nasıl savunabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.