İnternetten Şantaj Suçu: Tanım, Unsurlar ve Önleme

İnternetten Şantaj Suçu: Tanım, Unsurlar ve Önleme

Çevrimiçi şantaj, birisi para almadığı takdirde özel bilgileri ifşa etmekle tehdit ettiğinde ortaya çıkan bir suçtur. Bir tür çevrimiçi suçtur ve sıklığı ve şiddeti artmaktadır. Esasen Şantaj, birinin eylemlerinin başka bir kişiyi esir almasıdır. Öte yandan, bir kişinin bir başkasını zorlama yoluyla ortaya çıkan bir suç türüdür. Çevrimiçi şantajın yaygın bir biçimi, bir kişinin taleplerini yerine getirmediği takdirde başka bir kişiyi zarar vermekle tehdit ettiği siber taciz veya siber zorbalıktır. Şantaj ciddi bir suçtur ve failler kanunun en geniş kapsamına göre cezalandırılmalıdır. Başarılı bir çevrimiçi şantaj düzenini oluşturan çeşitli unsurlar vardır ve bunlar gizlilik, sabır ve planlamayı içerir. Çevrimiçi şantajın önlenmesi zordur çünkü failler anonimdir ve istedikleri zaman saldırabilirler. Ancak, bu tür internet suçlarını önlemeye yardımcı olmak için alabileceğiniz birkaç önlem vardır.

Bu tür çevrimiçi suçlar, son yıllarda aşağıdaki gibi sosyal medya kanallarının büyümesi nedeniyle daha yaygın hale geldi Twitter ve Facebook. Bu kanallar, bireylerin yüz yüze görüşmeye gerek kalmadan hızlı ve kolay bir şekilde düşünce ve fikirlerini paylaşmalarına olanak sağlamaktadır. Bu, bireylerin sözlerinin ne kadar ciddi olduğunun farkına varmadan hassas konular hakkında iletişim kurmasını kolaylaştırır. Artık herkes bir internet suçunun kurbanı olabilir çünkü tek gereken, bir bilgisayara ve internet bağlantısına sahip birinin başka birinden bir şey istemesidir. Talebin küçük veya büyük olması suçun oluşumu için önemli değildir.

Çevrimiçi şantaj düzenlerinde kullanılan birincil araçlardan biri, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kanallarıdır. Faillerin çoğu bu kanalları, mağdurlarıyla başka herhangi bir iletişim biçimine ihtiyaç duymadan doğrudan iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanıyor. Bu, faillerin mağdurlarla herhangi bir yüz yüze temasa ihtiyaç duymadan anında tehlikeye atmasına olanak tanır. Ek olarak, sosyal medya kanalları, faillerin kişilerle doğrudan iletişime geçmeden onlar hakkında kötü niyetli söylentiler yaymasını kolaylaştırır. Bu, faillerin hedeflenen bireylere yönelik zarar verici suçlamaların kalıcı dijital kayıtlarını oluşturmasına olanak tanır.

Bu, faillerin bireyleri onlara karşı suç işlemekten faturalarını ödeyebilmeleri için onlara para vermeleri için tehdit etmelerini kolaylaştırır. Failler ayrıca, taleplerini yerine getirmezlerse fiziksel zarar vermekle tehdit ederek bireylerden başarılı bir şekilde zorla para aldılar.

Kendilerine karşı kullanılabilecek kişisel bilgilere sahip olan herkes internet şantaj planının kurbanı olabilir.

İnternetten Şantaja Uğruyorsanız

Video şantaj suçunun faili, suça konu olan görsel, video ve benzeri materyalleri internette yayınlıyorsa, içeriğin hukuka uygun olarak silinmesi için ivedilikle başvuruda bulunulmalıdır. Kaldırılması istenen içerik aynı zamanda ceza davasına konu olacağından bilişim suçları ve ceza konusunda deneyimli bir avukattan hukuki yardım alınmalıdır.

Siber şantaj davalarında avukatlar, şantaj danışmanlığı, kişisel ve gizli içeriklerin takibi, yayılmasının engellenmesi, varsa silinmesi, dava açılması ve yasal prosedürlerin takibi vb. konularda  ve ayrıca birden fazla alanda çalışmalıdır.

Size hukuki danışmanlık hizmeti veren avukatlar, müvekkiline ait her türlü bilgiyi gizlilik yükümlülükleri ve etik standartlar çerçevesinde gizli tutacak, müvekkilin gizliliğine öncelik verecek, yargı mercii dışında üçüncü kişilerle paylaşmayacak ve paylaşımların engellenmesini sağlayacaktır.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 535 376 06 45

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir