İnternetten Haber Kaldırma

İnternetten Haber Kaldırma

İnternet üzerinde alakalı web sitelerde kişinin haklarını ihlal eden, yanlış ve yalan bilgilendirmeler gibi konular için Sulh Ceza Hakimliğine başvurulabilir. Başvuru devamında belirtilen ihlallerin gerçekleştirildiği onaylanması durumunda içeriklerin kaldırılması için işlem başlatılır.

Devamında kanun kapsamında suç tespit edildiğinde internetten haber kaldırılma süreci başlar.   5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile yapılmıştır.

İlgili haber kaldırmak için Sulh Ceza Hakimliğine başvurmak dışında, ilgili siteler ve içerik sağlayıcısı ile iletişim kurulabilir. Gönderilen iletişim taleplerine en geç 24 saat içinde cevap verilir. Bu durum ile uğraşmak istemeyenler direkt olarak mahkemeye başvurabilir.

Kişilik Haklarının Zedelenmesi Halinde İnternette Haber Kaldırma

Ülkemizde tüm bireylerin kişilik hakları başta anayasa ve uluslar arası sözleşmelerle güvence altına alınmış olup, bu bağlamda internette haber, video, fotoğraf paylaşımı nedeniyle meydana gelen kişilik hakkı ihlalleri için önleyici ve durdurucu yasal süreç başlatılabilmektedir.

Sürecin olumlu sonuçlanması ve meydana gelen hak kayıpları, zedelenen kişilik hakları için maddi ve manevi tazminat davaları da açılabilecektir. Kişilik hakkı ihlalleri hakaret, karalama, aşağılama gibi davranışlarla meydana gelebileceği gibi asılsız, gerçeğe aykırı, rencide edici ve masumiyet karinesini hiçe sayan internet haberleriyle de oluşabilecektir.

Zarar gören kişi, bu haber veya haberleri manevi açıdan zarar gördüğü için kaldırmak istiyorsa tamamlamaları gereken hukuki süreç bulunmaktadır.

5651 yazılı internet kanunu dahilinde konu ile alakalı, deneyimli, uzman avukattan destek alarak işlemlerini sürdürebilirler.

İnternetten Özel Hayatın Gizliliğinin İhlali Nedeniyle İçerik Kaldırma

Özel hayatın gizliliği hakkını ihlal etmek suçtur. Bu kapsamda 5651 sayılı internet kanunu kapsamında, internetten özel hayatın gizliliği ihlali suç olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak daha fazla hakkı ihlal etme durumları vardır

  • Haberin erişimi engellenebilecek katalog suçlardan birini içeriyor olması.
  • Haberde bir kişinin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan bir eserinin telif hakkı ihlal edilmiş olması.
  • Haberde kamu düzenine, genel sağlığa, yaşam hakkına, milli güvenliğe ve bunlar gibi kamu düzenini koruyucu değerlere yönelik bir ihlal bulunması.
  • Haberin çok uzun zaman önce yapılmış olması ve kişi veya kişilerin internette unutulma hakkı kapsamında değerlendirilebilecek olması.
  • İçeriğin bir şirketi gereksiz yere incitici açıklamalarla karalayarak haksız rekabet eylemi teşkil edecek durumda olması.

Bilgilerde eksik olması sürecin tamamlanmasında sorun yaratmaktadır. İşlemin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için verilen bilgilerin sağlam ve doğru olması gerekir. Doğruluğu tespiti ile yapılan  işlem ilgili erişim sağlayıcılarına iletilir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, konu ile ilgilenmektedir. Hangi açıdan hakkın ihlal edildiğine dair açıklamalar yapar ve kimlik bilgilerini doğrulamaktadır.

Sulh ceza hakimi onayına sunulan engelleme kararını en geç 48 saat içerisinde açıklamaktadır.

Görevli ve Yetkili Mahkeme

Görevli Mahkeme: Kişilik haklarının ihlali nedeniyle içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararını vermeye görevli mahkeme, 5651 sayılı kanun m.9/1 uyarınca Sulh Ceza Hâkimliğidir.

Yetkili Mahkeme: Kişilik haklarının ihlali nedeniyle içeriğin çıkarılması ve erişimin engellenmesi kararı vermeye yetkili Sulh Ceza Hâkimlikleri ise:

  • İnternet sitesinin Türkiye’de bilinen bir merkez adresi varsa, bu adresteki Sulh Ceza Hakimliği içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararı vermeye yetkilidir.
  • Mağdurun yerleşim yeri ve oturduğu yer Sulh Ceza Hâkimliği de 5271 sayılı CMK m.12/5 uyarınca içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararı vermeye yetkilidir.

 

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 535 376 06 45
Mail: nasuhbugrakaradag@gmail.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir