İfşa Sitelerinden Mahrem Video Kaldırma

İfşa Sitelerinden Mahrem Video Kaldırma

Gizli görüntüleri ifşa sitelerinden kaldırmak, bilişim ve internet hukukunun yasal hizmetlerinden biridir. Sızıntı, kişinin kendisine ait özel görüntülerin çeşitli şekillerde izinsiz olarak saklanması ve sosyal medya platformlarında paylaşılması, kişi haklarına ve özel hayatın gizliliğine saldırılarak mağdurların görüntülerinin rahatsız edilmesi anlamına gelmektedir. Teknoloji ilerledikçe alınan bu habersiz görüntülerin yanı sıra Instagram, Messenger, Whatsapp, Telegram vb. kişiler arası sohbetlerde çekilen görüntüleri izinsiz paylaşan ve bu görüntüleri paylaşan ve dağıtan organize gruplar içermektedir. Ayrıca, çeşitli internet sitelerinde, pornografik sitelerde veya Twitter gibi sitelerde ifşalar, yani özel görüntüler yayınlanmaktadır. Ayrıca bu sitelerde kişilerin adları, ikamet ettikleri şehirler, adresler vb. bilgiler sağlanabildiğinden, kişinin adı Google arama sonuçlarında göründüğünde görünebilir.

İfşa siteleri olarak bilinen bu tür siteler, elde ettikleri müstehcen görüntüleri çeşitli şekillerde paylaşarak bireysel haklara ve mahremiyete saldırır. Ancak daha büyük çaplı siteler özel hayat ve müstehcenlik kapsamına hassas yaklaşmaktadır. Bu nedenle büyük çaplı sitelerden içerik kaldırmak DMCA prosedürünü iyi bilen bizler için başarı ile sonuçlanan bir süreçtir.

Açıklamaların olduğu bu sitelerde açıklamalar birden fazla şekilde görülebilmektedir. Bunlar sosyal hayatınızda habersiz olarak kaydedilebileceği gibi Whatsapp gibi uygulamalar üzerinden yapılan görüntülü sohbetlerde de izinsiz ve habersiz olarak kaydedilecektir. Bu görüntüler, yani ifşaatlar karşı tarafın rızası olmadan yayılıyor olsa da şantaj suçu sonucu paylaşılıyor. Ayrıca intikam, açgözlülük, kıskançlık gibi duygularla eski sevgililer ve eşler tarafından ifşalar paylaşılabilir.

İfşa Sitelerinden Video Kaldırma

Kişisel bir takım verileri internet sitelerinde görüntü yayınlamak, genellikle şantaj suçundan sonra karşımıza çıkan özel hayatın gizliliğini ihlal eden bir fiildir. Çıplak veya müstehcen resimler gibi hassas içerik ne kadar uzun süre çevrimiçi kalırsa, diğer web sitelerine yayılma olasılığı o kadar yüksektir. İçerik madenciliği konusunda uzmanlaşmış bir hukuk bürosu olarak, görsel çıkarma işlemine başlamadan önce internette ve sosyal medyada ne kadar içerik yayınlandığını analiz ediyor ve tüm içerikler üzerinde eş zamanlı olarak aksiyon alıyoruz. Çünkü yayılmayı önlemek veya en aza indirmek için içeriğin mümkün olan en kısa sürede çıkarılması çok önemlidir.

Özel ve müstehcen fotoğrafların internetten izinsiz kaldırılması için bu alanda deneyimli ve hukuk İngilizcesi iyi olan bir avukat ile çalışmalısınız. Çünkü bu tür görsellerin konulduğu siteler Türkçe içerik sunsalar da illegal özelliklerinden dolayı yurt dışı hosting firmaları tarafından barındırılmaktadır. Uluslararası web siteleri ile çalışma konusunda tecrübesiz ve İngilizcesi yetersiz olan bir avukat bu alanda yeterli hukuki başvuru sağlayamayabilir. Bu açıdan klasik engelleme bir çözüm olmadığı gibi, Türk mahkemesinin kararı da işe yaramaz. Bu nedenle, bir Türk mahkemesi kararı almak için zaman ve para harcamaya gerek yoktur. hukuk firması olarak yabancı hukuka uygun olarak doğrudan İngilizce hareket ederek bu tür içerikleri kaldırabiliriz.

Mahrem Görüntülerin İfşa Sitelerinden Silinmesi

Bu tür ifşa siteleri tamamen yasa dışı amaçlarla kurulduğundan ve sitenin içerik sağlayıcı bilgileri gizli tutulduğundan, bir mahkemeden erişim engelleme kararı genellikle yeterli değildir. Çünkü erişim engelleme kararına rağmen bu tür siteler mahkeme kararlarını tanımamakta ve mahkeme kararlarının atıfta bulunduğu video veya fotoğrafları kaldırmamadığı düşünülmektedir. Ancak bu konuda bizler bu konuda şimdiye kadar çözüme giden yolla çözümler üreteldik.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 535 376 06 45
Mail: nasuhbugrakaradag@gmail.com

ABD Hukuk Sistemi Uyarınca İçerik Kaldırma

Her ne kadar bazı avukatlar bu hizmeti Türkiye için yalnızca kendileri verdikleri gibi asılsız iddialarla müvekkillerini aldatma teşebbüslerinde bulunsalar dahi bu hizmet 2 yıldır tarafımızdan aktif bir şekilde verilmektedir.

Başta Google, ürünlerinin çevrimiçi korsanlığıyla mücadele etmek için çeşitli politikalar uygulamıştır. Bu politikalardan biri DMCA yayından kaldırma istekleridir. Google, bir DMCA isteğinde bulunarak, hak ihlalinde bulunan materyalleri barındıran diğer web sitelerinden içeriği kaldırır. Ayrıca Google, Chrome, Android ve web tarayıcısı Safari aracılığıyla kendi içeriğini kaldırabilir ve kullanıcıların tarayıcılarından kaldırabilir. Şirket, kaldırılan bu içeriğin yanında görünen reklamlar üzerinde de kontrol sahibidir.

Türk Hukuk Sistemi Uyarınca İçerik Kaldırma

Türkiye’de internet ile ilgili en kapsamlı düzenleme 2007 yılında  5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile yapılmıştır. İlk kez bu kanunla internet aktörlerinin (içerik sağlayıcı, yer ve erişim sağlayıcı, toplu kullanım sağlayıcı) tanımı yapılmış ve bu aktörlerin hak ve sorumlulukları belirlenmiş, yasada suçlar bakımından erişimin engellenmesi usul ve esasları düzenlenmiş ve internet ortamında yayınlanan içerik nedeniyle haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişilere ilişkin; içeriğin yayından çıkarılmasını sağlama ve cevap hakkı uygulamalarına ilişkin usul ve esaslara yer verilmiştir.

İnternette yayınlanan içeriğin suç işlenmesi haricinde şu hallerde de yayından kaldırılması ile ilgili içeriğe erişimin engellenmesi mümkündür:

  • Yapılan yayının kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olmalıdır.
  • Yayınlanan içeriğin özel hayatın gizliliğini ihlal etmesi gerekir.

5651 sayılı Kanunun 9. maddesinde, İnternet ortamında yapılan yayındaki içerik dolayısıyla hakları ihlal edilen kişilere içeriğin yayından çıkarılmasını talep etme hakkı düzenlenmiştir. İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler, kurum ve kuruluşlar içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması hâlinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilir. Ancak bu süreç bizim tercih ettiğimiz süreçten çok daha uzun sürmektedir.

2 thoughts on “İfşa Sitelerinden Mahrem Video Kaldırma”

  1. Merhaba iyi günler telegram kanallarından ifşa içerikli gönderileri kaldırabiliyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir