Gizlilik Hakkı ve Kişisel Verilerin Kullanımı

Özel hayatın gizliliği hakkı kişisel veri kavramıyla doğrudan bağlantılıdır. Diğer birçok hakta olduğu gibi özel hayatın gizliliği hakkı da ne mutlak ne de sınırsızdır. Ancak mahremiyet hakkımızı koruyan bazı ilkeler vardır. Bunlardan biri kişisel verilerimizi koruyan yasal sır saklama ilkesidir. Gizliliğin yanı sıra, onu koruyan güvenlik önlemleri de vardır. Bu önlemlerden biri, kişisel verileri şifreleyen ve üçüncü şahıslar tarafından okunamaz hale getiren şifrelemedir.

Mahremiyet hakkından bahsettiğimizde en bariz örnek, kişinin fiziksel ve zihinsel bütünlüğü ile ilgili konularda özel veya gizli olma hakkıdır. Örneğin, hükümetler gizli dinleme ve bilgisayar korsanlığı konusunda katı yasalara sahip olmalı ve vatandaşların kişisel bilgilerini korumalıdır. Ayrıca mahkemeler vatandaşların siyasi inançları kadar cinsel yönelimlerini de korumalıdır. Yakın zamanda Yargıtay’ın yargıtaya katılma kararı bu hakkın ayrıntılı olarak incelenmesini kışkırtıyor.

Kişisel Verilerin Kullanımı: Facebook Örneği

Gizlilik hakkımızı korumaya gelince, Facebook, kullanıcıların gizliliklerini korumalarına yardımcı olan bazı harika özelliklere sahiptir. Birincisi, Facebook’un, kullanıcıların hesapları için kendi gizlilik ayarlarını belirlemelerine olanak tanıyan iki modu vardır. Bunlar herkese açık ve özel olarak ayrılır. Bu, başkalarının kendileri de seçmedikçe onlar hakkındaki belirli bilgileri görmesini engeller. Ayrıca Facebook, insanların telefonlarında hangi uygulamaların bulunduğunu takip eder ve bilgi sızdırmaları durumunda bu uygulamaları sorumlu tutar. Ek olarak, Facebook’un, insanların Facebook’ta kişiler hakkında uygunsuz içerikler yayınlamasını engelleyen güvenlik kontrolleri de vardır. Tüm bu özellikler, izniniz olmadan paylaştığınız hiçbir şeyi kimsenin görmemesini sağlar.

Ancak, insanlar Facebook’u kullandıklarında, kişisel bilgileri de dahil olmak üzere verilerinin belirli bir miktarını verirler. Aslında, birisi bir Facebook hesabına kaydolduğunda, biri kendisiyle ilgili, diğeri ise arkadaşları ve aile üyeleriyle ilgili olmak üzere iki form dolduruyor. Bu süreçte, iletişim bilgilerine ve gizli tutulmasını istedikleri diğer kişisel bilgilere Facebook’a erişim izni vermeyi kabul ederler. Ayrıca, biri Facebook’ta bir şey yayınladığında, hangi arkadaşlarının onun gönderisini görebileceğini ve hangi arkadaşlarıyla özel olarak etkileşim kurmak istediğini seçerek verilerinden daha da fazla vazgeçiyor.

Hükümetlerin vatandaşların mahremiyet hakkını koruyabilmesinin bir başka yolu da vatandaşları devlet kurumlarının gizli bilgileri nasıl kullandığı konusunda bilgilendirmektir. Örneğin, ABD hükümeti vatandaşlara, Topladığı Verilerle İlgili Olarak Bir Sosyal Güvenlik Numarası ve Doğum Tarihi Numarası Yoluyla Devlet Kayıtlarına Erişmek İçin Gerekli Araçları ve Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası İsteği Veya Diğer Aracılığıyla Gerektiğinde Bu Bilgilerin Nasıl Düzeltileceğini veya Değiştirileceğini Vermektedir. ABD Federal Yönetmelikler Yasası Bölüm 72-7509 (FOIA) Kapsamında Erişilebilirlik Araçları. Devlet bunu yaparak vatandaşları verilerini nasıl topladığı konusunda bilgilendirir ve gerektiğinde vatandaşların bu veri düzeltme araçlarına erişmesini sağlar.

Mahremiyet hakkı, güvenlik ve esenlik duygumuzu korumak için ihtiyaç duyduğumuz içsel bir insan hakkıdır. Gizliliği korumak veya devlet kurumlarına gözetim ve veri toplamayı düzenleyen katı yasalar vermek gibi özel bilgilerimizi koruyabileceğimiz birçok yolumuz var. Ancak yine de bireylerin verilerine, bilgileri veya rızaları olmadan erişmenin yolları vardır; bu nedenle, hem şirketler hem de hükümetler tarafından veri toplama ve depolamayı düzenleyen katı yasalara ihtiyacımız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir