Evlilik Sitesi Şantajı

Evlilik Sitesi Şantajı: Nasıl Önlenir ve Hukuki Haklarınız Nelerdir?

Evlilik siteleri, yalnızlıktan kurtulmak veya hayat arkadaşı bulmak isteyen kişiler için cazip bir seçenek olabilir. Ancak bu sitelerde tanıştığınız kişilere güvenmek, büyük bir risk taşımaktadır. Zira evlilik sitelerinde internet şantaj suçu olaylarına sıkça rastlanmaktadır. Bu tür evlilik sitelerinde tanıştıkları kişilere fotoğraflarını veya özel bilgilerini paylaşan kişiler daha sonra bazı kötü niyetli kişilerin şantajına uğramaktadır. Bu durumda hem maddi hem de manevi zarara uğrayan mağdurlar, hukuki haklarını nasıl kullanacaklarını bilememektedir.

Bu yazıda, evlilik sitesi şantajı nedir, nasıl önlenir ve hukuki haklarınız nelerdir konularına değineceğiz. Bir avukatın websitesi için yazdığımız bu yazıda, bilgilendirici bir içerik sunmaya çalışacağız.

Evlilik Sitesi Şantajı Nedir?

Evlilik sitesi şantajı, evlilik sitelerinde tanıştığı kişilere fotoğraf, video veya özel bilgi gönderen kişilerin, bu verilerin başkalarına gönderilmesi veya yayınlanması tehdidiyle para istenmesi veya başka bir talepte bulunulması suçudur. Bu suç, Türk Ceza Kanunu’nun 107. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, “Kişinin kendisine ait görüntü veya seslerin bulunduğu verileri hukuka aykırı olarak ele geçiren kimse, bunları başkasına vermek veya yaymak suretiyle tehdit ederse, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Evlilik sitesi şantajı suçunun oluşması için, şu unsurların gerçekleşmesi gerekir:

– Kişinin kendisine ait görüntü veya seslerin bulunduğu verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi
– Bu verilerin başkasına vermek veya yaymak suretiyle tehdit edilmesi
– Tehdit edilen kişinin menfaatine aykırı bir talepte bulunulması

Evlilik sitesi şantajı suçunda, mağdurun rızasıyla verdiği verilerin ele geçirilmesi de hukuka aykırılık oluşturur. Çünkü mağdurun rızası, sadece verilerin alınmasına yöneliktir. Verilerin başkasına verilmesi veya yayılması için ayrıca rıza alınması gerekir.

Evlilik Sitesi Şantajından Nasıl Korunabilirsiniz?

Evlilik sitesi şantajından korunmanın en etkili yolu, evlilik sitelerinde tanıştığınız kişilere güvenmemek ve onlara fotoğraf, video veya özel bilgi göndermemektir. Ancak bu şekilde kendinizi tamamen koruyabilirsiniz. Eğer bu tür verileri gönderdiyseniz ve şantaja uğradıysanız, yapmanız gerekenler şunlardır:

– Şantajcının taleplerine boyun eğmeyin. Para öderseniz veya başka bir talebi yerine getirirseniz, şantajcının elini güçlendirirsiniz ve daha fazla talepte bulunmasına neden olursunuz.
– Şantajcının iletişim bilgilerini ve mesajlarını saklayın. Bunlar delil olarak kullanılabilir.
– En kısa sürede bir avukata başvurun. Avukatınız, şantajcı hakkında suç duyurusunda bulunmanıza ve hukuki haklarınızı savunmanıza yardımcı olacaktır.
– Şantajcının verilerinizi yaydığını veya başkasına gönderdiğini öğrenirseniz, bunu da avukatınıza bildirin. Bu durumda, şantaj suçunun yanı sıra, kişisel verilerin korunması ve özel hayatın gizliliği suçları da söz konusu olabilir.

Evlilik Sitesi Şantajında Hukuki Haklarınız Nelerdir?

Evlilik sitesi şantajında mağdur olan kişilerin, hem ceza hem de tazminat davası açma hakkı vardır. Ceza davası, şantajcının cezalandırılması için açılır. Tazminat davası ise, mağdurun uğradığı maddi ve manevi zararların giderilmesi için açılır.

Ceza davası açmak için, şantajcı hakkında suç duyurusunda bulunmak gerekir. Suç duyurusu, Cumhuriyet Başsavcılığı’na veya kolluk kuvvetlerine yapılabilir. Suç duyurusunda, şantajcının kimliği, iletişim bilgileri, tehdit mesajları ve deliller sunulmalıdır. Suç duyurusu sonrasında, savcılık soruşturma başlatacak ve şantajcının yakalanması, tutuklanması veya adli kontrol altına alınması için gerekli işlemleri yapacaktır. Soruşturma sonucunda, şantajcı hakkında dava açılabilir ve mahkeme kararıyla cezalandırılabilir.

Tazminat davası açmak için, mağdurun uğradığı maddi ve manevi zararları ispat etmesi gerekir. Maddi zararlar, ödenen para, kaybedilen iş veya gelir gibi somut zararlardır. Manevi zararlar ise, yaşanan korku, endişe, üzüntü, utanç gibi duygusal zararlardır. Böyle durumlar için tazminat davası, asliye hukuk mahkemesinde açılır ve mahkeme kararıyla tazminat miktarı belirlenir.

Evlilik sitesi şantajında mağdur olan kişilerin, hukuki haklarını kullanmak için bir avukattan yardım alması önemlidir. Avukatlar, mağdurlara hem ceza hem de tazminat davalarında yol gösterecek ve haklarını en iyi şekilde savunacaklardır.

AVUKAT DESTEĞİ

Randevu almak için çalışma saatleri içerisinde aşağıdaki telefon aracılığı ile ulaşabilir veya aşağıdaki adrese mail atabilirsiniz.

Hafta içi: 09:00 – 21:00
Cumartesi: 10:00 – 18:00
Telefon: +90 535 376 06 45
Mail: nasuhbugrakaradag@gmail.com

Gizlilik

Avukatlık mesleğinin en önemli etik ilkelerinden biri gizlilik olup, hukuk büromuz; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile belirlenen gizlilik ve sır saklama ilkesini büyük bir özen ve hassasiyet göstererek uygulamaktadır. Bununla beraber ofisimiz, müvekkillere ait bilgi, belge ve verileri sır tutma yükümlülüğü ve veri sorumluluğu kapsamında gizli tutmakta, üçüncü kişilerle ve kurumlarla hiçbir durumda ve hiçbir şekilde paylaşmamaktadır. Bu bağlamda ofisimiz, dava dosyaları ile ilgili sır saklama yükümlülüğüne uyulacağını yazılı olarak da ilke edinmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir