Ceza Avukatı

Ceza Avukatı

Ceza avukatı kavramından önce ceza hukuku kavramını açıklamak gerekirse ceza hukuku, suç ve ceza kavramlarını inceleyen kamu hukuku bölümüdür. Genel ve özel ceza hukuku olarak ikiye ayrılır

Genel ceza hukukunun konusu suç kavramının maddi ve manevi unsurlarıyla tanımı, ceza hukukuna hakim olan genel ilkeler, ceza kavramının tanımı, suçu ortadan kaldıran nedenler, cezayı azaltan ve ortadan kaldıran nedenler gibi bütün suçlar için geçerli olan ilke ve teorilerdir.

Özel ceza hukukunun konusu ise ülkenin kanunlarına göre suç sayılan eylemlerin neler olduğu, bunların kapsam ve sınırları, birbirlerinden ayrılan yönleri ile bu suçlara öngörülen cezalardır.

Ceza Hukuku Avukatı Nedir?

Türkiye’de avukatlık mesleği için yasal olarak net branşlaşma olmadığı gibi ceza avukatı veya ağır ceza avukatı şeklinde bir tanımlama da yoktur. Bu bağlamda internette ”ceza Avukatı” veya “ağır ceza avukatı” şeklinde açılan başlıklar yanıltıcı ve gerçek dışıdır. Zaten herhangi bir mevzuatta da ceza avukatı adında bir avukatlık dalı tanımlanmamıştır. Hatta, genellikle ceza davalarına giren avukatların kendilerini ceza avukatı olarak tanıtması, tabelalarına ceza avukatı yazması dahi yasa dışıdır. Ancak, belirtmek gerekir ki yasal olarak bir branşlaşma olmamasına rağmen uygulama bakımında bir uzmanlaşma ve dava türü seçme durumu avukatlık mesleği için olmazsa olmaz bir durumdur. Yine de bu durum, halk arasında ceza davalarına giren avukatlara kimi zaman ağır ceza avukatı denilmesini doğru kılmayacaktır. Yazımızın görünür olması, daha fazla kişiye ulaşması ve bireylerin bilinçlenmesi adına kavramı ceza avukatı başlığıyla inceleyeceğiz.

Ceza Avukatı Çalışma Alanları

Ceza avukatı, sanık müdafi veya katılan vekili sıfatıyla yargılama süresince müvekkilinin haklarını korumak için hukuki destek verir. Müvekkilinin yargılama sürecinde savunduğu adına kişi özgürlüğü bakımından veya mağdur hakları açısından temsil görevi üstlenir.

Savunma avukatlığının bu işlevi nedeniyle ceza avukatları şüpheli veya sanığı savunurken müdafi olarak adlandırılır. Müdafi köken bakımından Arapça bir kelimedir. Koruyan, savunan, müdafaa eden anlamlarına gelir.  Ceza yargılaması sırasında soruşturma aşamasında şüpheli veya kovuşturma aşamasında sanığı savunan, haklarını koruyan ve onları yargılama işlemlerinde temsil eden avukatı tanımlamak için kullanılır.

Ceza Avukatı Hangi Alanlarda Hizmet Verir

Ceza Avukatı Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hangi alan ve dava türü olursa olursa olsun aşağıdaki başlıkları blog yazılarında kullanan sözde avukatlara karşı temkinli olmanızı ve kendilerini dikkate almamanızı tüm samimiyetimizle beyan ederiz.

Ayrıca zaten ceza avukatı seçerken ayrıca dikkatli olunmalıdır, zira avukat seçimi birçok konuda oldukça önem arz ederken söz konusu dava eğer ceza davası ise konu çok daha fazla önem göstermektedir.

En İyi Ceza Avukatı

Bu ve buna benzer şekilde ”en iyi ceza avukatı” ibaresini kullanan sözde avukatlar, esasen başlık yani meta-tag yoluyla haksız rekabet suçu işlemelerinin yanı sıra yanıltıcı bilgiler de vermektedir. Zira hiçbir avukatın yanıltıcı beyan ve açıklamalarla dürüstlük kurallarına ve ticari ahlaka aykırı hareket etmemesi gerekir. Rekabet etme hususunda dahi ahlakdışı yolları kendisine hak gören kişi veya kişiler, söz konusu adalet olduğunda ne kadar dürüst olabilir siz düşünün.

Bu başlıklar Google arama algoritması nedeniyle oluşturulduğu gibi, bizler hiçbir meslektaşımızdan daha iyi olduğumuzu iddia etmemekte, meslektaşlarımızla rekabet etmek yerine dayanışmaya önem vermekteyiz.

Tecrübeli En İyi Ağır Ceza Avukatı 

Bir avukat düşünün ki, tecrübeli ve ceza hukuku alanında en iyi yani zirvede olduğunu iddia ediyor. Ancak insanların arama motorları hakkındaki bilgisizliğinden faydalanarak, ceza davası almaya çalışıyor. Gerçekten böyle avukatlara güvenip davanızı verebilir misiniz? Bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

Ankara Ağır Ceza Avukatı

Özellikle bir il veya ilçeyi öne çıkararak yapılan başlık çalışmalarına da sıklıkla rastlayabilirsiniz. En sık örnekleri ise ”Avukat” Ankara Avukat” ”Boşanma Avukatı Ankara” ”En İyi Ağır Ceza Avukatı Ankara” şeklindedir. Bunun yanında avukatlık mesleğinde birden fazla ofis veya şube yasaklı uygulamalardır.

Bizler bu yazının özellikle görünür olmasını sağladık çünkü bahsettiğimiz konuda bireyleri bilinçlendirmeyi de amaçlıyorum. İnancımız gereği yalan söylemeyiz. Başkalarının yalan söylemesinden de rahatsızlık duyarız.

O nedenle aşağıdakine benzer şekilde ”Ankara Ceza Avukatı olarak Türkiye’nin dört bir yanında yer alan irtibat bürolarımız yardımıyla Ankara’nın her yerinde ve İstanbul, İzmir, Antalya, Eskişehir, Konya ve Gaziantep başta olmak üzere Türkiye’nin tüm illerinde ceza avukatı olarak hizmet sağlıyoruz” gibi açıklamalar yapanlara da şüpheyle yaklaşmanızı tavsiye ederiz. Zira bir çoğu gerçek avukat dahi değildir.

Bunun yanında avukatlık mesleğinde birden fazla ofis veya şube yasaklı uygulamalardır. bu tip ibareleri kullanan firmalar esasen başlık yani meta-tag yoluyla haksız rekabet suçu işlemelerinin yanı sıra yanıltıcı bilgiler de vermektedir. Zira hiçbir avukatın yanıltıcı beyan ve açıklamalarla dürüstlük kurallarına ve ticari ahlaka aykırı hareket etmemesi gerekir.

Ünlü Ceza Avukatları

Öyle avukatlar vardır ki, mesleki tecrübeleri, bilgi birikimleri ve sonuç odaklı etkin çalışmalarıyla kendilerinin ünlü ceza avukatları arasında olduklarını iddia ederler. Ancak nedendir bilinmez dikkat çekmek için Ankara’da ünlü ceza avukatları gibi ucuz ve tiksindirici başlıklar açmaya muhtaç durumdadırlar.

Bizler bir, ceza soruşturmasında ve kovuşturmasın da hızlı, etkili ve analitik güçlü çözüm yolları üretiriz. Karşılıklı güven için gereken şeyleri yaparız ve dürüstlük en önemli ilkemizdir. Ancak yine de kendimizin diğerlerinde daha iyi olduğu ucuz başlıklar açarak deklare etmeyiz.

Türkiye’nin En İyi Ceza Avukatı

Bazı avukatların web sitelerinde Türkiye’nin en iyi ceza avukatı, Ankara’nın en iyi ceza avukatı, en iyi ceza avukatı gibi ibareler kullandığını gördüğümüzde oldukça şaşırmıştık. Hakkında bir ceza davası açılan veya soruşturma başlatılan, sıkıntılı bir psikoloji ile ceza avukatı arayışında olan kişilerin bu tip başlıklarla yanılmamaları adına ve iyi bir ceza avukatı ararken mağdur olmamaları adına bu tip ifadeleri ana başlık olarak kullanan avukatlara itibar etmemeleri gerektiğini önemle vurgulamak isteriz. 

 

En iyi avukat reklam yasağını çiğnemeyendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Goto Top