Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı kavramı, medeni hukukun alt dallarından, aile hukukuna yönelik uyuşmazlıklardan kaynaklı; boşanma, nafaka, velayet, mal paylaşımı vs. konu ve davalar üzerinde çalışan avukatlara halk arasında kabaca verilen isimdir. Esasen doğru tanım ise boşanma avukatları için aile hukuku avukatı ifadesidir. İnternet aramalarında “boşanma avukatı” adı altında açılan başlıklar ise gerçek dışı ve aldatıcıdır. Özellikle başlık tekniği ile haksız rekabet oluşturacak şekilde açılan ”en iyi boşanma avukatı” ”ankara boşanma avukatı” ve ”ücretsiz boşanma avukatı” bunlardan sadece birkaç tanesidir. Yasal düzenlemelerimizin hiçbirinde boşanma avukatı gibi bir avukatlık dalı tanımlanmadığı gibi boşanma davalarına giren avukatların kendini boşanma avukatı olarak tanıtması da aynı şekilde yasal değildir. Yine de halk arasında boşanma davalarına giren avukatlara kimi zaman boşanma avukatı denilmekte ve buna yönelik aramalar yapılmaktadır. Açıkçası mevzuatımızda boşanma avukatı şeklinde ayrı bir mesleki uzmanlık alanı mevcut değildir. Halk arasında, aile mahkemesinde görülen boşanma davalarını takip eden davacı veya davalı vekillerine boşanma avukatı olarak tanımlanması nedeniyle biz de makalemizin daha anlaşılır ve görünür olması amacıyla boşanma avukatı kavramını kullanacağız. Yazımızın son kısmında ise tüketicilerin kaçınması gereken başlıklara da yer vereceğiz.

Boşanma Davaları

Bilindiği üzere boşanma davası süreci, çiftler için zorlu ve yıpratıcı bir süreçtir. Ancak evliliğinde baskı ve şiddet gören eş için çok daha yıpratıcı olabilir. Aynı şekilde kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte aldatma durumları da zorlu ve yıpratıcı olabilmektedir. Kişiler hem bu zor durumlarında ruhsal sorunlarla boğuşup hem de boşanmanın yasal süreci hakkında bilgi almak durumunda kalmaktadır. Bu süreçte profesyonel hukuki yardım almak bu zorlu sürecin üstesinden gelmeyi kolaylaştıracaktır. Elbette bizim açımızdan hukuki destek alan kişinin haklı olması ve kararlı olması en önemli kriterimizdir.

Bir çok dava türünde olduğu gibi boşanma davalarının da en önemli aşaması hazırlık sürecidir. Boşanmak isteyen kişilerin evlilik sürecinde yaşadığı olayların bir avukat tarafından incelenmesi ve belgelenmesi gerekmektedir. Avukat, dinlediği olaylardan boşanmaya sebep teşkil edecek olgulara göre dava hazırlığı yapar. Zira, hukuk sistemimiz de her boşanma davası için mutlaka bir özel bir neden olmak zorunda olduğu gibi sebepsiz ve dayanaksız açılan bir boşanma davası ise reddedilecektir.

Bu nedenle bir Boşanma avukatı, olay ve olguları değerlendirerek, kabul edilebilir bir boşanma davası açmadan önce yeterli neden olup olmadığı, kendisine anlatılan olaylardan yasal boşanma sebeplerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini analiz etmelidir.

Boşanma Nedenleri 

  • Aldatma (Türk Medeni Kanunu – Madde 161),
  • Eşlerden birinin diğerinin hayatına kast edip etmediği, kötü muamelede veya onur kırıcı davranışta bulunup bulunmadığı (Türk Medeni Kanunu – Madde 162),
  • Eşlerden birinin küçük düşürücü bir suç işleyip işlemediği (Türk Medeni Kanunu – Madde),
  • Eşlerden birinin haysiyetsiz hayat sürüp sürmediği (Türk Medeni Kanunu – Madde),
  • Eşlerden birinin haksız bir şekilde ortak konutu terk edip etmediği (Türk Medeni Kanunu – Madde),
  • Eşlerden birinin akıl hastası olup olmadığı (Türk Medeni Kanunu – Madde),
  • Evlilik birliğinin taraflardan biri açısından çekilemez derecede temelinden sarsılıp sarsılmadığı (Türk Medeni Kanunu – Madde)

Tekrar önemle belirtmek gerekir ki boşanma davası açılırken sebebin doğru tespit edilmesi çok önemlidir. Zira Hakim, açılan bir davayı davacının dayandığı boşanma sebebine inceleyecektir.

Boşanma Davaları ve Boşanma Avukatları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Boşanma Davalarında Bilişim Avukatı Nasıl Rol Oynar?

Özellikle boşanma davalarında ve başka bir çok özel hukuk davasında bilişim sistemlerinden yapılan yazışmalar, görüntüler ve kayıtlar delil niteliği taşıyabildiğinden özel hukuka yönelik davalarda bilişim avukatları etkili olabilmektedir.

Boşanma Avukatı Arabuluculuk Yoluna Başvurabilir mi?

Esas olan boşanma avukatının aile hukukuna ve mal paylaşımı vs. boşanmanın ferilerine yönelik çözümleri mahkemeler kanalıyla çözmesidir. Ancak yine de durum ve şartlara göre boşanma avukatı, aile hukukuna ve mal paylaşımına ilişkin uyuşmazlığın dava dışı çözümü için de çaba sarf edebilir. Gerek dava açmadan önce gerek açtıktan sonra tarafları bir araya getirebilir, uyuşmazlığın tarafları arasında iletişim kurarak uzlaşmanın sağlanmasına imkan tanıyabilir. Ancak, boşanma avukatlarının bu girişimleri teknik bir özel hukuk uygulaması olan “arabuluculuk” olarak kabul edilemeyeceği gibi açılan bir  boşanma davası, ister anlaşmalı ister çekişmeli olsun, arabuluculuk kurumu yoluyla sonuçlandırılamayacaktır. Yine bununla beraber boşanma davasının eki yani ferileri niteliğindeki nafaka, boşanmada maddi ve manevi tazminat, çocukların velayeti gibi konular da arabuluculuk yoluyla çözümlenemeyecektir.

Avukatlık ofisimiz adına şunu önemle belirtmek isteriz ki, fiziksel şiddete maruz kalan hiçbir müvekkilimizi, hiçbir durum ve şart altında şiddet uygulayan eş anlaşma yoluna gitmesine yönelik bir eylemimiz bulunmadığı gibi davasını üstlendiğimiz müvekkillerimizin bedensel bütünlüğünün korunması adına gereken çabayı da sonuna kadar göstermekteyiz.

Boşanma Avukatı Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hangi alanla ilgili olursa olsun, internet teknolojilerini ve arama motorlarını kullanırken sizleri yanıltabilecek başlıklara karşı dikkatli ve şüpheci olmanızı öneririz. Boşanma Avukatı ararken sizleri yanıltabilecek başlıkların bir kısmı aşağıda sıralanmıştır.

En İyi Boşanma Avukatı

Bu ve buna benzer şekilde ”en iyi boşanma avukatı” ibaresini kullanan firmalar esasen başlık yani meta-tag yoluyla haksız rekabet suçu işlemelerinin yanı sıra yanıltıcı bilgiler de vermektedir. Zira hiçbir avukatın yanıltıcı beyan ve açıklamalarla dürüstlük kurallarına ve ticari ahlaka aykırı hareket etmemesi gerekir.

Ankara Boşanma Avukatı

Özellikle bir il veya ilçeyi öne çıkararak yapılan başlık çalışmalarına da sıklıkla rastlayabilirsiniz. En sık örnekleri ise ”Beylikdüzü Avukat” ”Ankara Avukat” ”Boşanma Avukatı Ankara” ”En İyi Ağır Ceza Avukatı Ankara” şeklindedir. Bunun yanında avukatlık mesleğinde birden fazla ofis veya şube yasaklı uygulamalardır.

O nedenle aşağıdakine benzer şekilde ”Ankara Boşanma Avukatı olarak Ankara’da ve Türkiye’nin dört bir yanında yer alan irtibat bürolarımız yardımıyla Çankaya, Kızılay, Keçiören, Etimesgut, Yenimahalle, Demetevler, Bahçelievler, Ulus, Kahramankazan, Beypazarı, Ayaş, Mamak, Eryaman, Çayyolu ilçe ve semtleri başta olmak üzere Ankara’nın her yerinde ve İstanbul, İzmir, Antalya, Eskişehir, Konya ve Gaziantep başta olmak üzere Türkiye’nin tüm illerinde boşanma avukatı olarak hizmet sağlıyoruz” gibi açıklamalar yapan firmalara da şüpheyle yaklaşmanızı tavsiye ederiz.

Batıkent Boşanma Avukatı

İl ve ilçe belirterek açılan başlıklar tamamen tık tuzağı niteliğinde olup, batıkent bölgesinde avukatlık hizmeti almak isteyenleri çekme amacıyla yapılmaktadır. Bunun yanında avukatlık mesleğinde birden fazla ofis veya şube yasaklı uygulamalardır. bu tip ibareleri kullanan firmalar esasen başlık yani meta-tag yoluyla haksız rekabet suçu işlemelerinin yanı sıra yanıltıcı bilgiler de vermektedir. Zira hiçbir avukatın yanıltıcı beyan ve açıklamalarla dürüstlük kurallarına ve ticari ahlaka aykırı hareket etmemesi gerekir.

 

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi ve Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir