Bir Sorun: Görüntülü Sohbet Dolandırıcılığı

Bir Sorun: Görüntülü Sohbet Dolandırıcılığı

Görüntülü sohbet dolandırıcılığı mağdurun görüntülü görüşme sırasında özel görüntülerinin elde edilmesi ve mağdura karşı şantaj malzemesi olarak kullanılması ile gerçekleştirilmektedir. Dolandırıcılığın sık işlenen türlerinden biri olarak şantaj farklı şekillerde gerçekleştirebilir. Mağdurun özel görüntüleri aracılığıyla şantaja uğraması ve dolandırıcılar tarafından taleplerde bulunulması sık karşılaşılan bir durumdur.

Mağdurların dolandırıcılar ile doğrudan iletişim kurması bu noktada tehlikelidir. Dolandırıcıların bu suçu sık sık işlediği ve mağdurun aksine sürekli bu şantaj sürecinin içinde oldukları unutulmamalıdır. Maalesef ki görüntülerin silineceği vaat edilerek gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetleri mağdur akılcı bir hamle yaparak uzman yardımı almadığı sürece devam etmektedir.

Görüntülü Sohbet Dolandırıcılığı Nedir?

Görüntülü sohbet dolandırıcılığı, bir görüntülü görüşme sırasında şantaja uğrayan mağdurun özel görüntülerinin yakalanması ile gerçekleştirilir. Bu dolandırıcılık türünde genellikle mağdurun müstehcen görüntüleri şantaj malzemesi olarak kullanılır.

Günümüz internet çağında görüntülü görüşmeler insanların birbirlerini tanımak, arkadaş olmak ya da flört etmek gibi çeşitli amaçlar ile tercih edebildiği bir araçtır. Görüntülü görüşme sırasında alınan ekran kayıtları, video ya da fotoğraf gibi çeşitli formatlarda kaydedilerek şantaj yapılabilmektedir.

Görüntülü Sohbet Dolandırıcılığı ile Nasıl Baş Edebilirim?

Görüntülü sohbet dolandırıcılığı ile baş etmek için mutlaka uzman yardımı almanız gerekir. dolandırıcılar ile tek başına mücadele etmek pek akılcı bir yol olmayabilir. Bu gibi durumlarda dolandırıcılar ile iletişimi keserek hızlı bir şekilde ekiplerimize başvurabilirsiniz.

Dolandırıcılar ilk tehditten hemen sonra görüntüleri yayınlamazlar. Görüntüleri gören mağdurun yaşayacağı ilk şoku da düşünerek tehdit etme adımını bir süre tekrarlarlar. Mağdurun akılcı davranarak bu aralığı değerlendirmesi ve iletişimi keserek hemen uzmanlara başvurması gerekir. Şantaja maruz kalıyorsanız takip etmeniz gereken başlıca adımlar;

  • Dolandırıcılar ile iletişimi kesin.
  • En kısa sürede gerçek bir avukata başvurarak durumu baştan sona anlatın.
  • Telefonunuza bir kayıt programı indirerek tehdit içerikli görüşmeleri kaydedin.
  • Müstehcen içeriklerin paylaşıldığı platformdaki mesajları kesinlikle saklayın. Mahkeme sürecinde her türlü belge kanıt olarak kullanılabilmektedir.
  • Sürecin ilerleyen bölümlerinde avukatınızın sizin için oluşturduğu yol haritasını takip edin.
  • Dolandırıcılara kesinlikle hiçbir şekilde ödeme yapmayın.

Görüntülü Sohbet Sırasında Görüntülerimi Almışlar! Ne Yapmalıyım?

Görüntülü sohbet dolandırıcılığı günümüz internet çağında en çok işlenen internet suçları arasında yer almaktadır. Bilişim suçlarının çok daha kolay gerçekleşebildiği bugünün dünyasında görüntülü sohbet uygulamaları da çok yaygındır.

Görüntülü sohbet uygulamalarından herhangi birini kullanırken bir görüşme sırasında dolandırıcılar harekete geçebilir. Dolandırıcıların harekete geçmesi ile birlikte görüntülü görüşmede mağdur tuzağa düşürülmek istenir. Mağdurun müstehcen görüntüleri yakalandığı anda ise şantaj süreci başlar.

Müstehcen görüntülerinizin alındığını görüyor ve tehdit altındaysanız sakın dolandırıcıların taleplerini yerine getirmeyin. Onların taleplerini yerine getirmek sizden yeni talepler isteyerek sizi maddi ve manevi manipüle etmelerine izin vermek anlamına gelecektir. Hemen uzmanlarımıza başvurarak profesyonel yardım alabilir, dolandırıcılardan kurtulmanın yanı sıra onların kimliğini tespit ederek hukuki yollar ile hakkınızı arayabilirsiniz.

Görüntülü Sohbet Dolandırıcılığınıns Cezası Ne Kadardır?

Görüntülü sohbet yolu ile dolandırılan kimseler dolandırılırken şantaja maruz kalmaları halinde Türk Ceza Kanunu 107.madde gereğince cezalandırılmaktadırlar. TCK kapsamında yer alan kanuna göre şantaj cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve 5000 güne kadar adli para cezası olarak kesindir.

Cezanın ne kadar olacağı davanın durumuna ve hakimin kararına göre bu sınırlar çerçevesinde belirlenmektedir. Dolandırıcıları yakalamak ve cezalarını çekmelerini sağlamak için mutlaka uzman yardımı almalısınız. Kimlik tespiti bu noktada büyük öneme sahiptir. Kimliklerinin tespiti için gerekli tüm adımları uzmanlarımız ile birlikte atın. Dolandırıcılardan kurtulurken maddi ve manevi zararınızı karşılamak için mahkeme yoluna başvurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir