Bilişim Avukatı ve İşlevi

Bilişim Avukatı

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte teknoloji de hızla gelişiyor. Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar söz konusu olduğunda teknoloji hızla ilerlemeye devam ediyor. İnternet ve sosyal medya kullanımının yanı sıra anlık mesajlaşma platformlarının da devreye girmesiyle bilişim kelimesi de hayatımıza girmiştir. Aynı zamanda siber suç kavramı da ortaya çıktı. Bu, birçok yeni uzmanlık alanının ortaya çıkmasına neden olmuştur.  Ankara bilişim avukatları hakkında yazarak Ankara bölgesinde görev yapan avukatlar ile iletişime geçebilirsiniz. Hepimiz interneti ve sosyal medyayı kullanmayı sevsek ve zamanımızın çoğunu internette geçirsek de bazen bu platformlarda işler ters gidebilir. Bu noktada bilişim ve hukuk bir araya gelerek bilişim avukatları kavramını hayatımıza katmaktadır.

Hepimiz interneti ve sosyal medyayı kullanmayı sevsek ve zamanımızın çoğunu internette geçirsek de bazen bu platformlarda işler ters gidebilir. Bu noktada bilişim ve hukuk bir araya gelerek bilişim hukukçuları kavramını hayatımıza katmaktadır. Siber suç avukatları, web ve internet dünyası ile ilgili yasal konularda uzmanlaşmıştır. Genellikle bilgisayar, elektronik, yazılım ve teknik disiplinlerde uzmanlık kazanır. BT avukatları, bilgisayar yazılımlarının lisanslanması ve bilgi teknolojisi işlemlerinin yapılandırılması gibi alanlarda hizmet vermektedir. Ayrıca bireylere ve tüzel kişilere bilgi teknolojileri hukuku konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Bilişim Suçları

Günümüzde internetteki kişisel ihlallerin sayısı hızla artmaktadır. Örnekler, e-posta yoluyla bireysel hakları ihlal etmeyi ve web sitelerinde ve sosyal medya sitelerinde yayınlayarak bireysel hakları ihlal etmeyi içerir. 5651 Sayılı İnternet Yayınlarının Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Tarafından İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun da bireysel hak ihlallerini ve özel hayatın gizliliğini düzenlemektedir. Üç tür siber suç vardır. Birinci grup bilgi sistemlerine karşı suçları içermektedir. Bilgi Sistemleri, Yargıtay kararının bir parçası olarak bilgisayar ve ATM’lere atıfta bulundu. Sisteme girdikten sonra bilgi sisteminde kalması Türk Ceza Kanununda suç olarak tanımlanmaktadır. Örneğin bir kişinin e-posta şifresini kırmak, bir sisteme girmek ve içinde kalmak suçtur. Siber suçların ikinci türünde ise bilgisayarlar araç olarak kullanılmaktadır.

Bilişim Suçları Avukatı

Bilgi teknolojisi, bilgi iletmek için elektronik teknoloji araçlarının ve sayısallaştırılmış verilerin kullanılmasıdır. Bu bağlamda bilişim, kişisel bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. Veri aktarımı için teknik araçların kullanımını ifade eder. Bunun dışında özellikle Facebook, twitter, instagram, youtube vb. Sosyal medya platformları, e-posta ve telgraf, whatsapp vb. Uygulamalar da bilgi sistemleri olarak kabul edilir. Siber suç veya özel hukuk davalarını bu sistemler aracılığıyla ele alan avukatlara bilişim avukatları denir. Bilişim avukatı kavramı dışında genel kullanımda siber suç avukatı veya siber suç olarak da anıldığı görülmektedir.

Bilişim Hukuku Avukatı; internet ortamında işlenen suçlara bakar. Bilişim avukatı; siber suç avukatı veya internet avukatı gibi bir benzetme yapın. Bilginin teknik veya elektronik yollarla iletilmesini ifade eder. Pos cihazları veya telefonlar (özellikle bilgisayarlar) gibi araçlar kullanılarak bilgi aktarımı bilişim olarak tanımlanmaktadır. Facebook, Youtube veya Instagram gibi her uygulama bir bilgi sistemi olarak kabul edilmektedir. BT hukuk avukatları, bu sistemler aracılığıyla işlenen suçlarla ilgilenir. Boşanma ve borç alacakları genellikle internet üzerinden meydana gelen olayları içerir. Bu nedenle, bu avukatlar çoğu hukuk davasında son derece önemli bir rol oynamaktadır. Toplamda Bilişim Hukuku iki ayrı bölümde incelenmektedir. Bunlar; İnternet Hukuku ve Bilişim Hukuku olarak ayrılır.

 

 

One thought on “Bilişim Avukatı ve İşlevi”

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yaşam haklarım siber zorbalık yluyla ciddi şekilde elimden alınmıştır bu konuda ulaşmam gereken ama ulaşamadığım bir sosyal medya hesabı vardır.bundan sonra ne yapmalıyım ve nasıl bulabilirim.olayın boyutu gerçekten çok ciddi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir